Fırat Nehri'ne iki katlı köprü

Malatya ve Elazığ arasında Fırat Nehri üzerinde yapılacak iki katlı köprü ile feribot ulaşımına son verilecek

Fırat Nehri'ne iki katlı köprü

Fırat Nehri üzerindeki demiryolu köprüsünün üstüne inşa edilecek karayolu köprüsüyle Elazığ ile Malatya arasındaki feribot ulaşımına son verecek olan ''iki katlı köprü'' projesinin Kalkınma Bakanlığı'na sunulduğu, bakanlığın ödenek tahsis etmesi halinde köprüyü Malatya İl Özel İdaresi'nin yapacağı bildirildi.

Malatya Valisi Ulvi Saran, geçen yıl projesini hazırlayarak Karayolları Genel Müdürlüğü'ne sundukları ''iki katlı köprü'' projesinin, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından bağlantı yollarının da karayolları ağına alınması gerektiği için maliyetli bulunduğunu söyledi.

Fırat Nehri üzerindeki demiryolu köprüsünün üstüne yapılacak köprüyü İl Özel İdaresi aracılığıyla yapmaya karar verdiklerini bildiren Saran, ödenek tahsisi için Kalkınma Bakanlığı'ndan talepte bulunduklarını kaydetti.

Köprünün yapılması halinde uzun yıllardır Malatya ile Elazığ'ın Baskil ilçesi arasında feribotla yapılan ulaşımın yerini karayolu ulaşımına bırakacağını belirten Saran, 2003 yılında burada yolcu taşıyan feribotun yaptığı kazada çok sayıda vatandaşın da yaşamını yitirdiğini hatırlattı.

Ödenek talebinin onaylanması halinde önce köprüyü, ardından da bağlantı yollarını yapacakların bildiren vali Saran, ''Bağlantı yollarını da İl Özel İdaresi'nin köy yolu ağına alarak yapacağız. Köprü için ödenek temini çalışmalarını sürdürüyoruz'' dedi.

Köprünün Malatya'ya yapılması planlanan kuzey çevre yoluna da yakın bir bağlantı olduğunu ifade eden Saran, bu köprünün aynı zamanda Türkiye'nin ilk iki katlı köprüsü olacağını belirtti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2012, 11:09
banner53
YORUM EKLE

banner39