Fişlemeler komisyonu, savcılığı şikayet etti

TBMM Hozat Alt Komisyonu, Komisyon'a bilgi vermeyen Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi

Fişlemeler komisyonu, savcılığı şikayet etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Hozat Alt Komisyonu, taslak raporunu kabul etti.

Komisyon, Malatya Özel Yetkili Başsavcılığı hakkında Hozat'taki fişleme iddialarına ilişkin dosyaları komisyondan gizlediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunma kararı aldı.

Alt Komisyon Başkanı AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, raporun görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, Hozat'taki fişleme iddialarını araştırmak ve incelemek üzere kurulan komisyonun incelemelerini tamamladığını söyledi.

İddialara ilişkin bilgisayar çıktılarının milli iradeyi temsil makamı olan komisyondan esirgendiğini öne süren Metiner, "Bunu çok manidar buluyorum. Tapelerin bile bugün elden ele dolaştığı, soruşturmanın gizliliğine rağmen birtakım davalarla ilgili bilgilerin, belgelerin havada uçuştuğu günlerde Malatya Özel Yetkili Başsavcılığımızın soruşturmanın gizliliğinin arkasına sığınarak jandarma ve emniyet bilgisayarındaki çıktıları bizimle paylaşmamış olmasını büyük bir esefle karşılıyorum. Milli iradeye saygısızlık olarak değerlendiriyorum ve ilgili başsavcılığımızı kınıyorum" dedi.

AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ da  taslak raporla ilgili sürecin uzun bir süre önce tamamlanmış olmasına rağmen raporun bu aşamaya kadar beklemesinin sebebinin Malatya Özel Yetkili Başsavcılığı'nın kendi elinde bulunan evrakların incelenmesinin engellenmesi olduğunu söyledi.

"HUKUKSUZ DİNLEMELER KABUL EDİLEMEZ"

BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak, Hozat'taki iddiaların geçmişten beri süregelen uygulamanın bir parçası olduğunu savundu.

Bozlak, işi bir tarafa atarak, "olay bu şekilde olmuştur, belli  bir kesim yapıyor, diğerleri masumdur" şeklinde bir değerlendirmeyi yanlış bulduğunu belirterek,  bunun tamamen sistemden kaynaklandığını iddia etti.

Bozlak, Malatya Özel Yetkili Başsavcılığı ile ilgili olarak da, "Malatya'daki savcı, dosyayı Hozat'ın savcısından  alıyor ve bugüne kadar da savsaklıyorsa  bu kişinin orada artık şikayet edilmesi lazım. Bunun bir sorumluluğu var" dedi.

MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru da "paralel devlet" ifadelerine dikkati çekerek, "Bunun oluşma sebeplerini araştırmak lazım. Neden bu hale gelmiştir veya bu zamana kadar bir önlem alınmamıştır. Bununla ilgili cezai müessese oluşturulmamış veya bazı kanunlar çıkarılmamıştır?" diye sordu.

Doğru da, suç duyurusunda bulunulmasında fayda bulunduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2014, 16:35
banner53
YORUM EKLE

banner39