Fransa'dan Diyarbakır'da ilginç bir seminer

Fransa, Paris'te kimliği belirsiz kişiler tarafından öldürülen üç PKK'lı kadının cinayet zanlılarını hala bulamadı; ama Diyarbakır'da 'Kadın'a yönelik şiddet' semineri düzenledi!

Fransa'dan Diyarbakır'da ilginç bir seminer

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği, Diyarbakır'da ilginç bir seminer düzenledi. Son olarak PKK'lı üç kadının kimliği belirlenemeyen kişilerce öldürülmesi olayını hala aydınlatamadığı için eleştirilen Fransa, Diyarbakır'da "Kadına Şiddet" semineri düzenledi. Fransa'nın bu davranışı hayretle karşılandı.

Elçilik tarafından düzenlenen 'Kadına yönelik şiddet Fransız Türk' semineri bugün Diyarbakır Dedeman Otel'de başladı. İki gün sürecek seminerin açılışına Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Cumhuriyet Savcısı İlker Çetin, Fransa ve Türkiye 'den kadın siil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Seminerin açılış konuşmasını yapan Baydemir, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda deneyimlerin aktarılacağı sempozyumun Diyarbakır'da düzenlenmiş olmasından mutluluk duyduğunu söyledi.

Seminer'de konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir, belediye olarak kadın ve erkeğin toplumsal statü içerisinde de eşitliğini ve kadına yönelik her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması yönünde yaptıkları çalışmaları anlattı. Baydemir, bu coğrafyada 30 yıldan bu yana neredeyse en üst düzeyde kadına şiddetin kamu eliyle uyugulandığını ileri sürerek, PKK 'lı Sakin Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan'ın bu yılın başlarında Paris'te öldürülmesini gündeme getirdi.

Fransa Büyükelçisi Bili ise üç kadının ölmesiyle ilgili olarak şöyle dedi: "Tabii ki Fransa'da herkes bu cinayeti açıklamak istiyor. Bu sorgulama ve araştırma devam ediyor. Maalesef belli bir sonuç yok. Bizde bir atasözü var; Özlü adalet, adalet değil bundan dolayı belki yavaş gidiyor. Ama sonuna kadar gideceğiz. Çok hızlı olursa belki iyi olmayacak ama sonunda açıklayacağız bu konuyu." de barış getirirsek iyi olur" dedi.

Büyükelçi Bili, ayrıca Fransa'da her üç günde bir kadının öldürüldüğünü söyledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 16:00
banner53
YORUM EKLE

banner39