Fuar açılışında gerginlik

İzmir Fuarı'nın bu yılki açılışı, CHP ve AK Partililerin karşılıklı sloganları nedeniyle gergin geçti. Belediye Başkanı Kocaoğlu, konuşmasında gerginliği eleştirdi, "Bu fuar hiçbir partinin çiftliği değil, herkes kendini bilsin" dedi.

Fuar açılışında gerginlik

Bu yıl 82'ncisi düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarının açılışında gerginlik yaşandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu'nda düzenlenen açılışta, CHP'li ve AK Partili gruplar karşılıklı slogan attı.

Kılıçdaroğlu ve Yıldırım'a alkışları ve sloganlarıyla ayrı ayrı destek veren gruplar bir süre sonra karşılıklı olarak protestoda bulundu.

Açılış törenine geçilmesinin ardından saygı duruşunda bulunulması sırasında da gruplardan birinin sürdürdüğü protesto, tören alınındaki gerginliği artırdı.

Bu sırada yaşanan arbedede bir kişi, milletvekillerinin oturduğu bölüme düştü. Olaylar bazı CHP'li milletvekilleri ve İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay'ın araya girmesi ve gruptakilerin tören alanından çıkmasıyla son buldu.

KOCAOĞLU'NDAN TEPKİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, açılış konuşması sırasında yaşanan gerginliğe tepki gösterdi.

3 yıl önce de fuar açılışında benzer bir gerginlik yaşandığını hatırlatan Kocaoğlu "3 yıl önce yaptığım konuşmada gerekli mesajları verdiğime inanıyordum ama gördüğümüz ve yaşadığımız tablo benim mesajlarımın anlaşılmadığını gösteriyor" dedi.

Kocaoğlu, İzmir Enternasyonal Fuarı'nın siyasi bir arena olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bu fuar, ne şu partinin ne bu partinin, ne onun ne bunun çiftliği değildir. Herkes ve herkes ne yaptığını bilsin lütfen. Nereden olursa, kim yaparsa yapsın. Bu fuar bize Ulu Önderimiz'in mirasıdır. Lütfen herkes kendini bilsin. Burası siyasi arena değildir. Türkiye'nin ilk fuarının, 82. yıl etkinliğidir. Burada 60 ülkeden gelen konuklar var. Haydi kimseye genel başkana, bakanlara, belediye başkanlarına saygı göstermiyorsunuz, yabancı konuklara gösterin. Burada 60 yabancı delegasyon var. Bana ikinci defa bu konuşmayı yaptırıyorsunuz. Sizlerin adına herkesten, muhataplardan özür dileyerek sözlerime başlamak istiyorum. Bu üç oldu. Bunu herkes iyi bilsin, dördüncü olmayacak, bunu da herkes bilsin. Kim sebep olduysa kafasının kılcal damarlarına kadar yazsın."

Kaynak: Ajanslar

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 08:20
banner53
YORUM EKLE

banner39