banner15

G-20 öncesi Antalya'da IŞİD alarmı; 20 gözaltı

Antalya'da G-20 Zirvesi öncesi IŞİD operasyonu düzenlendi. Operasyonda 20 gözaltına alındı. İstanbul'da ise 40 kişi IŞİD şüphesiyle havalimanından geri çevrildi

G-20 öncesi Antalya'da IŞİD alarmı; 20 gözaltı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Antalya'da düzenlenecek G-20 Zirvesi öncesi IŞİD operasyonu düzenlendi. Operasyonlarda 20 kişi gözaltına alındı. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda ise Fas'tan gelen 40 kişi, kuvvetli şüphe üzerine ülkelerine geri gönderildi.

15-16 Kasım'da Antalya'da düzenlenecek olan G-20 liderler zirvesi öncesinde emniyet güçlerinin düzenlediği operasyonda IŞİD bağlantılı olduğundan şüphelenilen kişiler gözaltına alındı.

Doğan Haber Ajansı, toplamda 20 kişinin gözaltına alındığı bilgisini geçti. Ajansın haberinde şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda djital materyallere el konulduğu ve şüphelilerin Irak ve Suriye'deki IŞİD militanlarıyla irtibat halinde olduğu bilgisi de yer alıor.

Hafta başında bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, bugüne kadar 20 bin kişiye IŞİD'le bağlantılı oldukları gerekçesiyle ülkeye giriş yasağı konulduğunu belirtmişti.

Kalın, 2 bin kişinin ise sınır dışı edildiğini, bin kişinin ise yine IŞİD bağlantılı olduğu şüphesiyle gözaltına alındığını ifade etmişti.

40 KİŞİ HAVALİMANINDAN GERİ ÇEVRİLDİ

Öte yandan Fas'tan İstanbul'a gelen, ancak IŞİD'e katılacağı şüphesiyle polis tarafından gözaltına alınan 1'i Suriyeli, 40 Faslı sınır dışı edildi. Polis, IŞİD'in yeni bir stratejiye gittiğini, daha önce sarıklı ve sakallı gelen IŞİD'lilerin artık kendilerine modern görünüm vererek Türkiye'ye girmeye çalıştıklarını belirledi.

Fas'ın Casablanca kentinden geçtiğimiz çarşamba günü saat 15.30'da İstanbul Atatürk Havalimanı'na gelen 45 kişilik bir grup polisin takibine alındı. IŞİD'e katılımları engellemek amacıyla Atatürk Havalimanı'nda görev yapan profil analizci uzman polisler, gruptan şüphelendi. 45 kişi ile mülakat yapıldı. 4 kişinin yurda girişine izin verilirken, 1 Suriyeli, 40 Faslı'nın IŞİD bağlantılı olabileceği yönünde güçlü şüphe oluştu. Yapılan sorgulamaların ardından 40 kişi geldikleri ülkeye geri gönderildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 11:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35