banner39

Gazi Mahallesi'ndeki 'cenaze krizi' çözüldü

Polisle girdiği çatışmada hayatını kaybeden Günay'ın cenazesinin Gazi Mahallesi'nden kaldırılmak istenmesi üzerine yaşanan kriz, HDP ve CHP'li vekillerin devreye girmesiyle çözüldü

Yurt Haberleri 27.07.2015, 13:57 27.07.2015, 14:02
Gazi Mahallesi'ndeki 'cenaze krizi' çözüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Bağcılar'da polisle girdiği çatışma sırasında hayatını kaybeden Günay Özarslan'ın cenazesiyle ilgili yaşanan kriz CHP ve HDP'lilerin devreye girmesiyle çözüldü.

Çeşitli Alevi Bektaşi federasyonu ve derneklerinin temsilcileri ile CHP İstanbul Milletvekilleri Aykut Erdoğdu ve Hilmi Yarayıcı'nın aralarında bulunduğu bir grup Bağcılar'da polisle girdiği çatışma sırasında öldürülen Günay Özarslan'ın cenazesinin kaldırılması için saat 11.30'da İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin ile görüştü.

Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından Alevi Bektaşi Federasyonu genel başkanı Baki Düzgün, gazetecilere görüşmeye dair açıklamalarda bulundu. Düzgün, Günay Özarslan'ın cenaze töreninin saat 16.00'da yapılacağını açıkladı. Düzgün, "Bugün saat 16.00'da cenaze kaldırılacak. Bütün halkımızın bu cenaze törenine katılımını bekliyoruz. Alevi adabına, inancına, erkanına uygun bir şekilde cenazemizi kaldıracağız" ifadelerini kullandı.

Valilikteki toplantıya katılan Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez ise cenaze töreninin İstanbul Valiliği'nin müsadesiyle yapılacağını belirtti.  Bir gazetecinin "Valiliğin herhangi bir talebi oldu mu?" şeklindeki bir sorusuna Düzgün, "Cenaze bugün kaldırılacak" demekle yetindi.

CENAZE TÖRENİ İÇİN GAZİ MAHALLESİ'NE GİTTİLER

Aralarında Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez ile bazı Alevi derneklerinin temsilicileri ve İstanbul Milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Hilmi Yarayıcı'nın da  bulunduğu grup basın açıklamasının ardından cenaze töreni için Gazi Mahallesi'ne gitti.

ERDOĞDU: ANLAŞMA SAĞLANDI

CHP milletvekili Aykut Erdoğdu da Twitter hesabından açıklama yaptı. Erdoğdu mesajında, "Valilikte anlaşma sağlandı... Gazi Cemevi'nde bekleyen cenaze toprağa verilecek..." ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?