banner39

Gaziantep'te kiralara 'Suriye' zammı

Gaziantep'teki kira fiyatları bölgeye sığınan Suriyeliler sebebiyle neredeyse iki katına çıktı

Yurt Haberleri 31.07.2012, 14:10 31.07.2012, 15:12
Gaziantep'te kiralara 'Suriye' zammı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de yaşanan iç kargaşanın etkisini en çok yaşayan şehirlerin başında Gaziantep geliyor. Pasajından, alış-veriş merkezlerine, hastaneden, lokantasına, nakliye sektöründen gıda sektörüne kadar etkilenmeyen yok gibi Gaziantep'te... Şimdi de ülkelerinden kaçan zengin Suriyeliler, şehirdeki kiralık ev fiyatlarını ikiye katlattı.

Ülkelerindeki savaş ortamından kaçarak Türkiye 'ye sığınan Suriyeliler, Gaziantep ve çevresinde emlak fiyatlarına tavan yaptırdı. Durumu iyi olmayan Suriyeliler Türkiye'deki çadır kentlere sığınırken, zengin Suriyeliler ev kiralama yoluna gitti.

Geçen yıl 500-600 TL civarında kiralanan evler şu anda 1000-1500 TL'den gidiyor. Gaziantepli emlakçıların deyimiyle "Tabii ev bulunursa..."

Bölgede ev bulmanın neredeyse imkânsız hale geldiğini belirten emlakçılar, "Ev kiralamak isteyenler zengin kesim. Para sorunları yok. Onlar için şu anda önemli olan para değil, barınacak bir yer bulmak. Böyle olunca da kiralık evler karaborsaya düştü" açıklamasını yapıyorlar. Emlakçılar mütekabiliyet yasası çıkmadığı için birçok Suriyeli'nin ise Türkiye'de bulunan akrabalarının üstüne ev satın alma yoluna gittiğini de açıklıyor.

Suriye'den Türkiye'ye kaçan Suriyeliler ilk olarak Türkiye'deki akrabalarının yanına yerleşiyor. Daha sonra ise akrabaları vasıtasıyla ev arayışına girişiyor. Akçakale gümrük kapısından günde yaklaşık 150-200 ailenin Türkiye'ye girdiği belirtiliyor. Kaçak girişlerin ise çok daha fazla olduğu belirtiliyor.

Gaziantep'de faaliyet gösteren bir emlakçı "kiralık talebi de, fiyatlar da çok arttı. Bir süredir hem kentsel dönüşüm hem de Van depreminden sonra yaşanan göç nedeniyle fiyatlar biraz yükselişe geçmişti. Ama zengin Suriyelilerin akın etmesi ile kiralık ev fiyatları uçtu. Şu anda ilde ev bulma konusunda büyük bir sıkıntı yaşanıyor" diyor.

Suriyelilerin birçoğu önce pasaportsuz girerek ev aramaya geliyor. Evi bulduktan sonra da Türkiye'de bankaya para yatırarak oturma izni alıyor. Türkiye'de mülk edinme hakları olmadığı için de işlemlerini genelde burada yaşayan akrabaları üzerinden yapıyorlar.

Suriye vatandaşları, akrabalarının üzerine sadece ev almıyor, aynı şekilde otomobil de satın alıyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü