banner39

Genç: Çanakkale milletimizin özüdür

Antalya'da Çanakkale konulu konferansa katılan Prof. Dr. Nurullah Genç, "Çanakkale denilince Anadolu anlaşılmalı, Anadolu denilince de İslam anlaşılmalı" dedi

Yurt Haberleri 19.03.2012, 16:26 19.03.2012, 16:26
Genç: Çanakkale milletimizin özüdür

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Prof. Dr. Nurullah Genç, Antalya'nın Serik ilçesinde düzenlenen 'Çanakkale ve Biz' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Genç, "Bu vatanın sahipleri olarak bizler, dünyayı kontrol edecek imkânlara sahibiz. Fakat bunun farkında değiliz" dedi.

Antalya'nın Serik ilçesinde yapılan toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Konferansta konuşan İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Genç, üzerinde yaşanılan vatanın kıymetinin bilinmesini istedi. Genç, "Bu vatan kendisinde nice hazineler barındırmaktadır. Bu vatanın sahipleri olarak bizler, dünyayı kontrol edecek imkânlara sahibiz, fakat bunun farkında değiliz. O eski şanlı günlere tekrar ulaşmak için çok çalışmalıyız. Bu milletin mensupları olarak geldiğimiz kökü, bu günlere nasıl geldiğimiz asla unutmamalıyız. Çanakkale denilince Anadolu anlaşılmalı, Anadolu denilince de İslam anlaşılmalı" dedi.

"Çanakkale'ye sadece karada ve denizde yapılan savaşlar olarak bakmamak lazım. Çanakkale, bu milletin özünü ruhunu yansıtan milli bir bilinçtir" diyen Genç, "Çocuklarımızı Çanakkale'nin ruhunu vererek yetiştirmeliyiz. Çanakkale ruhunu almış bir Türk evladı, bu milletin, dertlerini hissederek bunları çözmek için mücadele verir gayret gösterir. Fakat mlesef yönümüzü kaybettik. Batının değerlerini takip ederek güç kazanabileceğimiz gibi bir anlayışı zihinlerimize kazıdık. Bizim geri kalmışlık kompleksliğine kapılmamızın en önemli sebeplerinden birinin tarihimize sırt çevirmemizdir" ifadelerini kullandı.

Serik Müftüsü Mustafa Altun da "Afganistan'da şehit olan askerlerimize rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır" diledi. "Büyük millet ve devlet olmanın bazı sorumlulukları olduğunu" hatırlatan Altun, "Bizler o şehitlerimizi bağrımıza basıp rahmet dileyeceğiz. Devlet olarak millet olarak şuurumuzdan bir şey kaybetmeyeceğiz ve dünyanın her bir köşesinden ağızlarına açıp bu milleti yok etmek, ortadan kaldırmak isteyenlerin oyunlarına gelmemeli ve basiretli olmalıyız" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?