banner39

'Gençliğe Hitabe okullardan kaldırılsın' önerisi

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nin ideolojik olduğunu belirten Mazlum-Der, okullardan kaldırılmasını istedi

Yurt Haberleri 20.05.2013, 10:01 20.05.2013, 10:01
'Gençliğe Hitabe okullardan kaldırılsın' önerisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mazlum-Der Diyarbakır şubesi, tüm okullarda asılı bulunan 'Gençliğe Hitabe'nin ideolojik olduğunu belirterek kaldırılmasını önerdi.

Mazlum-Der Diyarbakır şubesinden yapılan açıklamada, her yıl 19 Mayıs'ta, 'Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı' adı altında icra edilen tören ve etkinliklerin, ideolojik eğitimin öğrencilere benimsetilmesinin bir başka aracı olduğunu belirtilerek, 'alternatif gençliğe hitabe' açıklandı.

Mazlum-Der olarak eğitim sürecinde herhangi bir ideolojinin dayatılması yerine, "Bireyi insanlık onuruna bağlı doğal hak ve özgürlüklere sahip bir varlık" olarak kabul eden bir eğitim anlayışının benimsenmesi gerektiği savunulan Açıklamada şöyle denildi: "Bu anlayışın benimsenmesine okullardan başlanmalı ve başta 'Andımız' ile 'Gençliğe hitabe' gibi tek tipçi, ötekileştirici metinler olmak üzere, her türlü sembol, ritüel ve etkinlik eğitim sisteminin dışına çıkarılmalıdır. Beş yıldır sürdürdüğümüz, 'Andınız Kaldırılsın' kampanyasının devamı olarak 'Gençliğe Hitabe'nin de kaldırılması çağrısını yapıyoruz."

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?