Göçerler, taşınabilir panelle elektrik üretiyor

Şanlıurfa'nın Karacadağ bölgesindeki yaylalara yerleşen göçer aileler, elektronik eşyalarını güneş panellerinde ürettikleri elektrikle çalıştırıyorlar

Göçerler, taşınabilir panelle elektrik üretiyor

Şanlıurfa'nın Karacadağ bölgesindeki yaylalara yerleşen göçer aileler, elektronik eşyalarını güneş panelleri sayesinde çalıştırıyorlar.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinde hayvancılıkla uğraşan aileler, havaların ısınmasıyla bölgenin en yüksek mevkisi konumundaki Siverek ilçesi Karacadağ bölgesinde bulunan meralara yerleşti.

Yüksek kesimlerde kurdukları çadırlarda yaşayan göçerler, yaşamlarını kolaylaştırmak için güneş panelleri yardımıyla kendi elektriklerini üretiyor.

Göçerlerden Ahmet Yıldırım, taşınabilir güneş panelleriyle elektriklerini ürettiklerini bu sayede televizyon seyretme ve dünyadaki gelişmelerden haberdar olma imkanı bulduklarını söyledi.

Güneş panellerinin kendilerine 7 bin TL'ye mal olduğunu aktaran Yıldırım, "Güneş panellerini çadırımızın yanına kuruyoruz, buradan elde ettiğimiz elektriği aydınlatmada, televizyonda ve cep telefonlarımızı şarj etmede kullanıyoruz. Bu sistem göçerlerin hayatının kolaylaştırılması adına çok önemli" diye konuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2013, 14:20
banner53
YORUM EKLE

banner39