banner15

Göstericiler kültürel tahribat da yaptı

Diyarbakır'daki Kobani eylemleri sırasında Ziya Gökalp'in müzeye çevrilen evi de göstericiler tarafından tahrip edildi. Müzedeki önemli eserler ise yağmalandı. Siirt ve Varto'da kültür merkezi ve kütüphane yakıldı

Göstericiler kültürel tahribat da yaptı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kobani eylemleri sırasında tahrip edilen binalar arasında müzeler, kütüphaneler ve kültür merkezleri de vardı. Diyarbakır'da Ziya Gökalp Müzesi, Siirt'te Halk Kütüphanesi ve Varto'da Kültür Merkezi göstericiler tarafından hem yağmalandı hem de yakıldı. 

Diyarbakır'daki Ziya Gökalp Müzesi’ne yapılan saldırı sonucunda müze binası tamamen tahrip edildi. Ayrıca müze envanterinde bulunan yaklaşık 20 eser çalındı. Çok sayıda kitap da yandı.

Ziya Gökalp Müzesi,  Ziya Gökalp’in doğduğu evden yapılmıştı. 23 Mart 1956 tarihinde müze olarak ziyarete açılmıştı. Yazarın kişisel eşyaları ve belgelerinden oluşan kolleksiyonlar ile yörenin etnografik eserleri sergileniyordu.Diyarbakır'ın tipik sivil mimarlık örneklerinden biri olan bu iki katlı ev, 19. yüzyıl başında siyah bazalt taşı kullanılarak inşa edilmişti. İç avlunun etrafında birleşen harem ve selamlık dairelerinden oluşuyordu. 1824 yılında Ziya Gökalp’in ailesine intikal eden evde 1876 yılında Ziya Gökalp doğmuştu.  Müze, Melik Ahmet Caddesi, Gökalp Sokak'ta yer alıyor.

BAKAN ÇELİK'TEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kobani protestolarında, barbarların tarih boyunca yaptığı gibi, şimdi de kütüphaneye, müzeye ve kitaplara saldırdığını söyledi.

Bakan Çelik, sosyal paylaşım twitter'daki hesabı üzerinden çeşitli illerinde yaşanan şiddet olayları ve protesto gösterileri konusunda, müzeler, kültür merkezleri ve kütüphanelerin ateşe verildiğini belirtti.

SİİRT HALK KÜTÜPHANESİ

Takipçileriyle yol açılan tahribatın fotoğraflarını paylaşan Çelik, son olaylarda, Siirt İl Halk Kütüphanesi'nin zemin katında bulunan arşiv, çocuk bölümü ve engelliler bölümünde kitaplar, bilgisayarlar, mobilyalar atılan molotof kokteyli sonucu yandığını ve kütüphanenin kullanılamaz hale geldiğini belirtti.

VARTO KÜLTÜR MERKEZİ

Bünyesinde 190 kişilik çok amaçlı salon, kütüphane, sergi salonu, atölyeler ile idari ve teknik mekanlar olan Varto Kültür Merkezi yakılarak kullanılamaz hale getirildiğini açıklayan Çelik, "Diyarbakır Ziya Gökalp Müzesi'ne yapılan saldırı sonucunda müze binası tamamen tahrip edilmiş, müze envanterinde bulunan yaklaşık 20 eser çalınmış, çok sayıda kitap da yanmıştır. Barbarlar tarih boyunca olduğu gibi şimdi de kütüphaneye, müzeye ve kitaplara saldırdı. Kendisine 'siyasetçi' diyenlerin kışkırttığı barbarlar, çocukların kütüphanesini yaktılar. Kültür merkezini yıktılar" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 12:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48