Gözaltılardan bıktı, tazminat davası açtı

Uludere'deki sivil ölümlerle ilgili sürekli etkinliklerde bulunduğu için polis tarafından ikide bir gözaltına alınan Ferhat Encü, tepki olarak tazminat davası açtı

Gözaltılardan bıktı, tazminat davası açtı

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Aynı suçlamayla dört kez gözaltına alınan Ferhat Encü, 20 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı. Encü gözaltıların, Uludere saldırısı için adalet aramasının yarattığı rahatsızlıktan olduğunu düşünüyor.

Dört kez gözaltına alınıp bırakılan Ferhat Encü, "haksız şekilde gözaltına alındığı" gerekçesiyle 20 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı. Uludere saldırısında kardeşi de dahil 11 akrabasını kaybeden Encü, aynı suçlama gerekçe gösterilerek geçen hafta dördüncü kez gözaltına alındı, savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Son olarak 19 Temmuz'da Uludere Kaymakamı Nafi Yavuz'a yapılan saldırı gerekçesiyle gözaltına alındı.

YANLIŞLIK OLMUŞ

Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, bugün Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi'ne iletilmek üzere İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuru yapan Encü'nün avukatları Efkan Bolaç, Taylan Tanay ve Müşir Deliduman, Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 141. madde uyarınca Maliye Hazinesi'nden tazminat talep etti.

Encü ilk olarak, Kaymakam Yavuz'a yapılan saldırının ardından 29 Şubat'ta gözaltına alındı ve mahkemece serbest bırakıldı. Savcının serbest bırakma kararına itiraz etmesinin ardından 10 Mart'ta öğrenim gördüğü Çukurova Üniversitesi'nde ikinci kez gözaltına alındı ve yine serbest kaldı.

Ancak serbest bırakılma kararı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'ne (UYAP) girilmedi ve sistemde halen "aranır" durumda görülen Encü, 26 Mayıs'ta da Demokratik Anayasa Hareketi'nin Meclis Çankaya Kapısı'nda yapacağı açıklamaya katılmak için geldiği Ankara'da tekrar gözaltına alındı.

Yanlışlığın anlaşılması üzerine serbest bırakıldı.

Encü, 19 Temmuz'da da pasaport işlemleri için gittiği Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü'nde "hakkında arama kararı bulunduğu" gerekçesiyle, yine "yanlışlıkla" gözaltına alındı.

"POLİS TACİZİNE MARUZ KALDI"

Davanın başvuru dilekçesinde, hakkında arama kararı olmamasına rağmen Encü'nün üst üste gözaltına alınmasının sebebinin, "bombalanarak öldürülen yakınları için sürdürdüğü adalet arayışı" olduğuna dikkat çekildi.

Encü'nün, bu uygulamalar nedeniyle haksızlığa uğradığı, manevi zarar gördüğü, demokratik anayasa faaliyetine katılmakta sorun yaşadığı ve "polis tarafından taciz edildiği" ifade edilerek 20 bin TL tazminat talep edildi.

Son gözaltısının ardından bianet'e konuşan Encü de aynı suçlamayla dört kez gözaltına alınmasını şöyle açıklamıştı:

"Sürekli Roboski katliamıyla ilgili konuşup konuyu gündemde tutmaya çalışıyorum. Adalet arayışımın yetkililere rahatsızlık verdiği ortada. Beni yıldırmak, susturmak için bu şekilde baskı kurmaya çalışıyorlar. Başka bir açıklaması olamaz. Adalet mücadelemden vazgeçirmek istiyorlar."

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2012, 15:20
banner53
YORUM EKLE

banner39