banner39

H. Karaman: Şiddet olmadan tepki normal

Marmara Grubu Akil İnsanlar Heyeti üyesi Hayrettin Karaman, "Şiddet ve hakaret olmadığı müddetçe tepki normal" dedi

Yurt Haberleri 26.04.2013, 09:34 26.04.2013, 09:34
H. Karaman: Şiddet olmadan tepki normal

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Akil İnsanlar Marmara Grubu içerisinde yer alan Prof. Dr. Hayrettin Karaman, kendilerine tepki gösteren insanlarla ilgili, " Bu tepkiyi gösteren insanlar bence iyi niyetli insanlar. Bunlar, hükümetin teşebbüsünün, bizim de yardımımızın ülkenin menfaatine olmadığını düşündükleri için tepki gösteriyorlar. Bu ölçüdeki bir tepkiye karşı çıkılamaz. Yeter ki hakaret olmasın, şiddet olmasın." dedi.

Akil İnsanlar heyetinde yer alan; Hayrettin Karaman, Ali Bayramoğlu, Mustafa Armağan, Levent Korkut, Yücel Sayman Bursa Merinos Atatürk Kongre Merkezi'nde sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldi. Heyetin kongre merkezine gelişi öncesi bir grup tepki gösterisinde bulundu.

"VERİLMEMESİ GEREKEN TAVİZ VERİLİRSE BİZ DE KARŞISINDA OLURUZ"

Program öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayan Prof. Dr. Hayrettin Karaman, tepkileri normal karşıladığını söyledi. Karaman, şöyle konuştu: "Bu tepkiyi gösteren insanlar bence iyi niyetli insanlar. Bunlar, hükümetin teşebbüsünün, bizim de yardımımızın ülkenin menfaatine olmadığını düşündükleri için tepki gösteriyorlar. Bu ölçüdeki bir tepkiye karşı çıkılamaz. Yeter ki hakaret olmasın, şiddet olmasın. Sizin de bu tepkileri çekerken aynı zamanda içeriyi de çekip göstermeniz lazım. Demek ki vatandaşların bir kısmı, hatta araştırmalara göre büyük bir çoğunluğu bu işin kansız, savaşsız çözülmesini istiyor. Bu arkadaşlar da aynı şeyi istiyorlar da bunların heyecanları, tepkileri, bu çekilme bu barış neyin karşılığında, bu konuda kendilerini ikna eden bir cevap alamadıkları için bu tepkiyi gösteriyorlar. Biz de inansak ki bu kavga ülkemizin menfaatine olmayan bir taviz karşılığında olsa, verilmemesi gereken bir taviz karşılığında olsa biz de burada olmayız, yanlarında oluruz. Bu nedenle onlara talimat veriyorum."

"KANSIZ ÇÖZÜMDEN YANAYIZ"

Karaman, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz her gittiğimiz yerde verilmeyecek bir taviz vermemek kaydıyla, ülkemizin menfaatine, halkımızın menfaatine, çıkarına, hepimizin için hayırlı olduğuna inandığımız için biz insanlara kansız, kavgasız bir çözümden yana olduğumuzu anlatacağız. Kendilerinin ne düşündüğünü soracağız."

Terör örgütünün kademeli çekilme kararı almasını değerlendiren Karaman, "Kademeli çekilme sanırım bir zarurettir. Çünkü ülkenin farklı yerlerindeler. Öyle trenle, otobüsle de gidemezler. Başbakan'ın deyimiyle geldikleri gibi gitmeliler. Bu da bir zaman alır." diye konuştu.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?