banner15

Hacı adaylarının beklediği kuyrukta arbede

Antalya'da hacı adaylarının beklediği kuyrukta özel firma temsilcileri tarafından arbede çıkarıldı. Diyanetin özel firmalara tanıdığı yüzde 40'lık kota nedeniyle özel firma temsilcileri de müftülük önünde sıra bekliyor

Hacı adaylarının beklediği kuyrukta arbede

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Antalya'da, İl Müftülüğü önünde yaklaşık üç gündür bekletilen hacı adayları arasında arbede çıktı. Hacı adaylarının arbedesine polis müdahale etti. Arbedeye özel firma yetkililerinin neden olduğu belirtiliyor. Diyanetin özel firmalara tanıdığı yüzde 40'lık kota nedeniyle özel firma temsilcileri de müftülük önünde sıra bekliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Perşembe günü çekilen hacı adayları kurasında ismi çıkan yaklaşık bin kişi Antalya Müftülüğü binası önünde toplandı. Cumartesi gününden bu yana sıra bekleyen hacı adayları özel firmalara verilen yüzde 40'lık kotaya girebilmek için birbirleriyle mücadele etti.

Yedi yıldır beklediği sıranın bu yıl geldiğini belirten Emine Bayık, "İsmimizi yazdırdığımızda kocam sağlıklı biriydi. Şimdi yatalak evde yatıyor. 3 gündür burada bekliyorum. Neden bize bu çileyi çektiriyorlar" diyerek ağladı.

SİSTEMİN TIKANMASI ARBEDEYE NEDEN OLDU

Dışarıdaki kalabalıktan haber alarak bina önünde hacı adaylarına açıklamada bulunan İl Müftüsü Ahmet Çelik bu yıl yeni bir uygulama başlatıldığını ve geçen yıllardaki gibi kayıtların adreslere posta yoluyla gönderilmediğini belirterek, "Kuranın ardından Cuma günü bizlere ne zaman kayıt yapacağımız bildirildi ancak kimlerin kurada isimleri olduğu belirtilmedi. Şu an Ankara'dan sistemin açılmasını bekliyoruz. 3 gündür sıra bekleyen vatandaşlarımızı içeri alıp kayıtlarını kesinleştireceğiz" dedi.

Bunun üzerine ismi belirlenemeyen bir firma yetkilisi il müftülüğünün kapısına doğru sandalyeleri fırlatınca arbede yaşandı. İçeri girmek isteyenlere polis güçlükle müdahale ederken, hacı adaylarından bazıları birbirlerini tartakladı. Polis bina kapısına kimseyi yaklaştırmazken polisler ile hacı adayları arasında bir süre arbede yaşandı. Olayın yatıştırılmasının ardından kapı önünde bekleyenler içeri alınarak kayıt yaptırdı.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 12:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35