banner39

Hakim ve savcı adaylarında kura heyecanı

13. ve 14. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarının ilk görev yerleri kurayla belirlendi.

Yurt Haberleri 03.05.2013, 14:33 03.05.2013, 14:35
Hakim ve savcı adaylarında kura heyecanı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

13. ve 14. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcısı Adayları Kura Töreni Ankara'da bugün başladı.

Törene katılan Adelet Bakanı Sadullah Ergin, adayların büyük ve önemli sınavlardan geçtiğini ancak asıl büyük sınavın, büyük maratonun bundan sonra başlayacağını vurguladı.

Ergin, sözlerine şöyle devam etti: "Üstelik bu büyük sınavda, ne aileleri ne hocaları ne de meslek büyükleri fiziken yanlarında olmayacaklar. Karar anı gelip çattığında, vicdanlarıyla baş başa kalacaklar. Aklın ve vicdanın rehberliğinde hakikati arayacaklar, toplumun can suyu olan adaletin peşinden koşacaklar. Adaletin yegane tecelligahı olan temiz vicdanlar, yeri gelecek onları uyaracak, yeri gelecek, gün olacak rahatsızlık verecek, yeri gelecek teskin ve teselli kaynağı olacak"

Ergin, hakim ve savcı adaylarının meslekte onlardan önce gelenlere nispetle adalet için girdikleri bu yarışa daha avantajlı bir noktadan başladığını vurgulayarak, son 10 yılda yargı sisteminin imkan ve şartlarının bugün bambaşka bir noktaya taşındığını söyledi.

"Hükümet konaklarının güneş görmeyen katlarına sıkışmış, tabelalarındaki 'Adalet Sarayı' yazısı acı bir nükte gibi duran adliyeler büyük ölçüde maziye karıştı" diyen Ergin, "Nicelik ve nitelik olarak yetersiz personelle, kırık dökük daktilolarla iş görülmeye çalışılan dönemler geride kalmıştır. Özellikle savcılarımızın başını ağrıtan, adları isyan ve kargaşayla anılan eski tip ceza infaz kurumları, mazinin tatsız hatıraları arasındaki yerini almıştır. Dili ve içeriğiyle toplumun talep ve ihtiyaçlarının gerisinde kalan, zamanın ruhunu ıskalayan mevzuat altyapısı büyük ölçüde değiştirilmiş ve temel kanunlarımız bütünüyle yenilenmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

Ergin, yargıya ayak bağı olan, adil ve etkin işleyişini engelleyen yapısal sorunların çözüldüğünü, ihtiyaç ve beklentilerin önemli ölçüde karşılandığını belirterek, büyük ve modern binalar, gelişen teknik altyapı ve ileri boyutta kullanılan teknoloji, yenilenen mevzuat külliyatı ve sayısal artışıyla mahkemelerin adaletin garantisi olmadığını kaydetti.

 

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?