banner15

Hakkari dağları 'fıstık açacak'

Çatışmalar nedeniyle uzun yıllar değerlendirilemeyen Hakkari'nin dağlık bölgeleri, "Zap Havzasında Fıstık Eylem Planı" kapsamında fıstık ağaçlarıyla yeşerecek.

Hakkari dağları 'fıstık açacak'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hakkari'de, uzun yıllar boş kalan dağların değerlendirilmesi için Orman ve Su İşleri Bakanlığı Harekete geçti.

Orman İşletme Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Zap Havzasında Fıstık Eylem Planı" kapsamında, Hakkari dağlarında bulunan melengiç ağaçları aşılanarak fıstık ağaçlarına dönüşecek.

Hakkari'ye bağlı Akçalı köyünde devam eden aşılama çalışmalarını denetleyen Elazığ Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, gazetecilere yaptığı açıklamada, şimdiye kadar 65 bin ağacın aşısının gerçekleştiğini belirterek, çözüm süreci kapsamında çalışmalarını çeşitlendirmek amacıyla böyle bir plan hazırladıklarını söyledi.

Fıstık ağaçların meyve vermeye başlamasıyla bölge halkının ekonomik anlamda büyük mesafe katedeceğini vurgulayan Polat, her yıl 10 bin dekarlık alanda aşılama çalışması yapmayı planladıklarını ifade etti.

Polat, aşılama çalışmasıyla bölgedeki biyoçeşitliliği bozmadan elde edilecek fıstıkla bölgenin gelir düzeyini artırmak istediklerine değinerek, "Yakaladığımız bu süreç ile Hakkari'deki çalışmalarımızı çeşitlendirip artırmak amacındayız. melengiç eylem planını her yıl artırarak devam ettireceğiz. Yakaladığımız bu sürecin rahmet olup dağlarımıza yağması, dağlarımızın yeşermesi için büyük bir çaba içerisindeyiz" dedi.

Hakkari Orman İşletme Müdürü Celil Özkan ise aşılama çalışmalarını üst seviyelere çıkararak Hakkari'nin hayvancılık geliri yanında fıstık geliri sağlamayı düşündüklerini dile getirdi.

Melengiç ağaçlarına son 5 yılda 45 aşı gerçekleştirildiğini anlatan Özkan, Üzümlü köyü sınırlarında aşılanan ağaçlardan bir yılda 2 ton dolayında fıstık elde edildiğini belirtti.

Bu yıl 5 köyde 65 bin ağaca aşı yapılacağına dikkati çeken Özkan, "Akçalı köyü sınırları içerisinde 62 numaralı orman bölmesinde milyonlarca melengiç ağacı bulunmaktadır. Bulunduğumuz bu alanda şu ana kadar aşılamasını yaptığımız fıstıklar sahamızda mevcuttur. Bu sahamızda 15 bin ağaçta aşılama çalışmalarımız başladı. Bu çalışmalarımız inşallah genel müdürlüğümüzün destekleriyle daha ileriye götürülecektir. Hakkari'nin hayvancılık gelirinin yanında ikinci bir ek gelir olarak fıstık üretimini ön plana çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2014, 17:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48