banner39

Hakkari ve Giresun'da olaylar çıktı

Hakkari'de, dün Lice'de ölenler için düzenlenen yürüşüyüşten sonra olaylar çıktı. Bazı yerlerde polisler ile göstericiler arasında arbede yaşandı. Giresun'da ise inşaat işçileri kalabalık tarafından linç edilmek istendi

Yurt Haberleri 09.06.2014, 16:47 09.06.2014, 16:59
Hakkari ve Giresun'da olaylar çıktı

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Hakkari İl Başkanlığı'nın düzenlediği yürüyüş ve basın açıklaması sonrasında olaylar çıktı. Göstericiler bir işyerine saldırırken, plastik mermi kullanan bir polisin kafasına ise meyve kasasıyla vuruldu.

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yaşanan olaylarda 2 kişinin hayatını kaybetmesi ve Hakkari'deki Meskan Dağı'nda yapılan karakol ve kalekolların durdurulması için BDP ve Cölemerik Öğrenci Derneği (CÖDER) tarafından "Katliamlara Sessiz Kalmayalım" yürüyüşü ve basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına Hakkari Belediyesi eş başkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi, BDP İl eş başkanları Mustafa Miraz Çallı ve Mehtap Daşdan Demirel, STK temsilcisi ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ESNAF KEPENK KAPATTI

Yürüyüş sonrası dağılan gruplar, Bulvar Caddesi üzerinde bulunan bir binanın ikinci katındaki bir işyerine saldırdılar. İşyerine molotof ve taşlarla saldırılırken, şans eseri yangının çıkmadığı işyerindeki müşteriler ise kaçarak canlarını zor kurtardı. Olayların büyümesi sonucu esnaflar kepenk kapatırken, çarşı merkezinde devam eden olaylarda ise plastik mermi sıkan bir sivil polis memuru göstericilerin hedefi oldu.

Tek başına kalan sivil polis, arkasından gelen bazı göstericilerin kafasına bir tahta kasa geçirmesi sonucu yere düştü, daha sonra da hemen yerden kalkarak kaçıp arkadaşlarının yanına sığındı.

Hakkari'de, YDG-H üyeleri ile polis arasındaki olaylar mahalle aralarında halen devam ederken, esnafın bir kısmı ise olaylar nedeniyle kepenk kapattı.

GİRESUN'DA GERİLİM

Bu arada Giresun'da bir inşaatta çalışan işçilerle İstiklal Marşı'nı okumak için toplanan öğrenciler arasında tartışma çıktı.

Giresun’un Piraziz ilçesindeki bir lisenin yurt inşaatında çalışan işçilerle İstiklal Marşı’nı okumak için toplanan öğrenciler arasında çıkan tartışma sonucunda liseye girmek isteyen vatandaşları polis engelledi.

Piraziz İsmail Yücel Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesinin yanında yapılan 200 kişilik yurt inşaatında çalışan işçilerle okul bahçesinde İstiklal Marşı okumak için toplanan öğrenciler arasında tartışma çıktı. Olay yerine gelen polis ekipleri olayları yatıştırdı, işçiler ise inşaatta bekletildi.

Bu sırada okulun kapısında toplanan bazı vatandaşlar içeri girmeye çalıştı. Çevik kuvvet ekipleri okula girişe izin vermezken, arka bahçe duvarının artında toplanan vatandaşlar inşaata taş attı. Taş atan grubu bazı vatandaşlar engelledi.

İnşaat işçilerinin okuldan zırhlı araçlarla çıkarıldığı sırada ön kapıdaki vatandaşlar çevik kuvvet ekiplerini aşmaya çalıştı. Bunun üzerine polis grubun olduğu yere biber gazıyla müdahale etti. İnşaattan çıkarılan 8 işçi ifadeleri alınmak üzere Giresun Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Grup ise lise bahçesinde İstiklal Marşı’nın okumasının ardından dağıldı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?