banner39

Hakkari'de 39 PKK'lı öldürüldü

Hakkari'de günlerdir devam eden çatışmalarda 22 PKK'lının daha etkisiz hale getirildiği öğrenildi. Son bir haftada ölen PKK'lı sayısı 39 oldu.

Yurt Haberleri 31.07.2012, 15:09 31.07.2012, 17:02
Hakkari'de 39 PKK'lı öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güvenlik güçleriyle PKK'lılar arasında Hakkari'de günlerdir devam eden çatışmalarda 22 PKK'lının daha etkisiz hale getirildiği öğrenildi. Böylece bugüne kadar öldürülen PKK'lı sayısı 39 oldu

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde halkla devleti karşı karşıya getirmeyi planlayan PKK, büyük darbe yedi. 22 Temmuz'da başlayan çatışmalarda bugüne kadar 39 PKK'lı ölü ele geçirildi. Bölgedeki karayollarını keserek kimlik kontrolü yapan ve bu yolla varlığını göstermek isteyen teröristler, Kuzey Irak'taki kamplara doğru kaçmaya başladı.

Kırsal alandaki köylerden lojistik destek almaya çalışan PKK'lıların, özellikle gıda ve tıbbi malzeme temin etmeye çalıştığı belirtiliyor. Güvenlik güçleri, Goman Dağları ile teröristlerin muhtemel kaçış güzergahlarını sürekli bombalıyor.

Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde 9 gün önce başlayan operasyonlar, hava ağırlıklı olarak devam ediyor. Edinilen bilgilere göre, operasyonda öldürülen PKK'lı sayısı 39’a çıktı. Terör örgütünün, yaralı militanlar için kendilerine yakın olan köylerden tıbbi malzeme ve gıda malzemesi topladığı ifade ediliyor.

PKK'nın, Şemdinli üzerinden, Türkiye’de Arap Baharı benzeri bir hareket meydana getirmeye çalıştığı belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde Hakkari’de teslim olan 2 örgüt mensubunun da güvenlik güçlerine benzer bilgiler verdiği kaydediliyor.

Örgütün, yapılan kara ve hava operasyonlarında ağır darbeler aldığını aktaran kaynaklar, bunun telsiz konuşmalarına da yansıdığını aktarıyor. Terör örgütü PKK’nın ilçede yaptığı yol kesme olaylarında ellerinde listeler olduğunu belirten yerel kaynaklar, “Yol kesme olayına denk gelen vatandaşlar terör örgütünün ellerinde listeler gördüğünü söylüyor. Dediklerine göre listelerde ilçede bulunan bazı siyasi partilerin yöneticileri ve kanaat önderlerinin isimleri yer alıyor. O listede adı olanları ayırıyorlar. Listede olan herkes kendini biliyor o yüzden dışarı çıkmamaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

PKK KÖPRÜYÜ HAVAYA UÇURDU

Yüksekova-Dağlıca karayolunun 41. kilometresinde bulunan Yeşiltaş köyü civarındaki köprü dün gece köprü altına yerleştirilen patlayıcı ile havaya uçuruldu. Köprüye yerleştirilen patlayıcının yüzlerce metre çekilen kablo ile uzaktan patlatıldığı bildirildi. Köprünün yıkılması nedeniyle bölgedeki köylere ve askeri birliklere karayolu ulaşımının kesildiği bildirildi. Sabah saatlerinde bölgeye giden Karayolları 117. Şube Şefliği ekipleri incelemelerde bulundu.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?