Hakkari'deki helikopter yere sağlam inmiş

PKK'nın "biz düşürdük" diye iddia ettiği helikopterin aslında yere sağlam indiği ancak indiği yer müsait olmadığı için yuvarlandığı ortaya çıktı

Hakkari'deki helikopter yere sağlam inmiş

Hakkari'de düşen helikopterin pilotu kaza anını anlattı. Pilotun anlattığına göre helikopter indikten sonra asıl kaza yaşandı. Yuvarlanma sonucu tahrip olduğu anlaşılan helikopterin düşürülmediği belirtildi.

Yüksekova ilçesi Yeşiltaş Karakolu'nda el bombasının bir askerin elinde kazara patlaması sonucu yaralanan 13 asker, Yüksekova'nın Dağlıca Bölgesi'nde de bir helikopterin düşmesi sonucu 10 asker yaralanmıştı. Olaylarda yaralanan askerlerin tedavileri Van'daki 3 hastanede devam ediyor. Van Valisi Münir Karaloğlu, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç, Van İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan ile Van Emniyet Müdürü Mustafa ile birlikte iki kazada da yaralanan 23 askeri ziyaret etti.

Askeri hastanede yatan ve kaza yapan helikopterin pilotu olan Jandarma Pilot Binbaşı Kürşat Celal Konukçu ile bir süre sohbet eden Van Valisi Münir Karaloğlu, kazanan nasıl yaşandığını sordu. Kazayı anlatan Binbaşı Konukçu, şehit olan askerlere Allah'tan rahmet diledi. Olayı anlatan Konukçu, "Askerleri Yüksekova'dan aldım ve helikopterle yola çıktık. Ulaşacağımız yere gelince helikopterde teknik bir sorun yaşandı. Aşağıya baktım inecek gibi değildi çünkü önceden kazılmış ve terk edilmiş mevziler vardı. Buralar mayınlı olabilir dedim ve buraya iniş yaparsak zayiat verebiliriz diye düşündüm. Ve daha kenara doğru bir nokta seçtim. Helikopteri oraya doğru yönelttim ve helikopter orada tutundu. Ama arkadaşlarım bana daha önce uçurumdan düşmek istemiyoruz demişlerdi, ben de havadan indirmek için orada manevra yaptım. Bir süre sonra helikopterde güç kaybı meydana geldi. Yer yastığı kayboldu. Helikopter yamaçtan hızla aşağı doğru kaymaya başladı. Yaklaşık 200 metre kaymıştık. Dışarı çıktığımızda helikopterin sadece kokpit kısmı kalmıştı. Orada o kazaya rağmen mucize eseri 10 arkadaşımız kurtuldu. Verdiğimiz şehitlerden dolayı çok üzgünüz. Allah hepsine rahmet etsin ailelerine de sabırlar versin." dedi.

Vali Karaoğlu da konuyla ilgili olarak "Çok açık bir şekilde kaza. Birileri her şeyi kullanmak istiyor. Bu konuda Genelkurmay Başkanlığı'nın, bizim açıklamalarımız var." diye konuştu.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2012, 16:29
banner53
YORUM EKLE

banner39