banner39

Halk aile hekimliğinden memnun

Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü'nün yaptırdığı araştırmaya göre halkın üçüncü yılına giren aile hemimliğinden memnun olduğunu ortaya koydu.

Yurt Haberleri 11.03.2011, 11:00 11.03.2011, 11:00
Halk aile hekimliğinden memnun

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü, üçüncü yılına giren aile hekimliği uygulamasını vatandaşa sordu. Sağlık Müdürlüğü, aile hekimliği uygulamasını anketi düzenledi ve ankete katılan bin 279 kişinin yüzde 94.5'i aile hekimliği hizmetinden memnun olduğunu dile getirdi. Yüzde 5.5'i ise memnun olmadığını ankette verdiği cevapla ifade etti. 

Yapılan anketlerde hastalara yöneltilen bazı sorularda ise hastanın artık rahatsızlığı ile ilgili bilgileri gizlemediği de ortaya çıktı. Hasta, aile hekiminin mahremiyeti gizleme noktasındaki hassasiyetini iyi olarak değerlendirdi. Bu soruya verilen iyi cevabının oranı ise yüzde 94,1 oldu. Sağlık müdürlüğünün 6 ayda bir tekrarlamayı düşündüğü ankette, uygulama ile ilgili aksayan, vatandaşın dile getiremediği sorunların tespit amaçlanıyor. Çıkan rakamların çok iyi olmasına karşın müdürlük, memnun olmayan yüzde 5'lik kesimin peşine düştü. 

Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, aile hekimliği uygulamasında üçüncü yıla girdiklerini ve vatandaşın bu uygulamadan memnun olup olmadığını kontrol etmek amacıyla anket yaptıklarını belirtti.
Bu anket çalışmasının 6 aylık zaman dilimiyle devam edeceğini ve uygulama ile ilgili aksayan ya da memnuniyetsizliğin belirlenmesi sağlanarak, çözümler üretmeyi amaçladıklarını dile getirdi. 
Sağlık Müdürü Dr. Çetinkara, verdikleri hizmetin kalitesini bildiklerini ama önemli olanında halkın bunu değerlendirmesi olduğunu anlatarak, aile hekimliği uygulaması ile ilgili yaptıkları ankette, hizmeti alanların yüzde 94.5'i memnun olduğunu dile getirdi. Anket uzmanları tarafından, yine titizlikle hazırlanmış sorular aile hekimliği hizmeti alan bin 279 kişiye memnuniyetlerini sorduk. Bu ankette, Kayseri ilinde vatandaşlarımızın aile hekimliğinden memnuniyet durumunu ortaya koyarak, uygulamadaki eksiklikleri tespit edip il müdürlüğü olarak gerekli düzenlemeleri yapıp vatandaşlarımızın daha kaliteli birinci basamak hizmeti almalarını sağlamayı hedefledik." dedi. 

Dr. Kadir Çetinkara, ankete katılan vatandaşların, aile hekimliği uygulamasında doktorun kendilerine daha fazla zaman ayırması, kayıtları düzenli tutması ve hasta ile ilgili mahremiyetler konusunda hassas davrandığının ortaya çıktığını söyledi. 

Çetinkara, "Hasta ile doktor arasındaki ilişkinin iyi olması her zaman hasta yararına olumlu sonuçlanır. Çünkü hasta doktoru kendisine yakın hisseder, tanır, kendisi ile ilgili bilgilerin gizli tutulduğuna inanırsa rahatsızlığının tamamını söyler. Gizlemez. Aile hekimliği uygulamasında da hasta artık doktor ile çok iyi bir diyalog kurup kendisine yakın hissetmesi nedeniyle her şeyini paylaşmaya başlamıştır. Anketimizin sonucunda da bunu görmekteyiz. Eğer hasta rahatsızlığını gizler, söylemekten çekinirse doktor bulmaca çözüyor gibi hastalığın ne olduğunu anlamaya çalışır. Genelde dâhiliye yani iç hastalıklar ve psikiyatrik rahatsızlık insanlarımız tarafından gizlenmektedir. Basit bir rahatsızlık, ilaç bile kullanmaya gerek kalmayacak rahatsızlık yanlış bilgiler nedeniyle ilaçlı tedavi yapılmasını neden oluyor. Burada hastanın lüzumsuz yere ya da yanlış ilaç alması gibi bir sorun ortaya çıkıyor. O nedenle aile hekimliği uygulamasındaki esas amaçlarımızdan birisine ulaştığımızı düşünüyorum. Hasta ile ilgili bilgilerin mevcut olması, hastanın rahatsızlığını tam anlamıyla paylaşması hem hasta sağlığı, hem doktorumuzun tam teşhisi koyması hem de ülke ekonomisine önemli katkısı vardır. Biz burada hastanın sağlığı konusunu daha çok önemsiyoruz." diye konuştu. 

ANKET SONUÇLARI
Anket, kırsal ve kent durumu göz önüne alınarak, kırsal bölgeden 6, kentsel bölgeden 23 olmak üzere toplam 29 aile sağlığı merkezi seçilerek yapıldı. 21–25 Şubat 2011 tarihleri arasında aile sağlığı merkezlerine başvuran bin 279 kişiye, konu ile ilgili eğitim almış 18 anketör tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile anket uygulandı. 

32 soru yöneltilen ankete katılanların yüzde 62,6'sı kadın, yüzde 7,4'ü erkek oldu. "Aile hekimliği uygulamasından memnun musunuz?" sorusuna yüzde 94.5 evet, yüzde 5.5 hayır cevabı verildi. "Aile hekimini değiştirmeyi düşünüyor musunuz?" sorusuna yüzde 93,4'ü hayır, yüzde 6,6'sı evet yanıtı verdi. 

Diğer sorular ve verilen cevap oranları ise şöyle: "Aile Sağlığı Merkezi'ne tekrar gelmeyi düşünür müsünüz?"; yüzde 96,3 evet, yüzde 3,7 hayır. "Bekleme süresi" 10 dakika diyenler yüzde 47.6, 11–20 dakika diyenler 36.6, 21–30 dakika diyenler yüzde 12.2, 30 dakika diyenler yüzde 3.6. "Yeterli zaman ayrılma hissetme durumu"; iyi diyenler yüzde 87.2, orta diyenler yüzde 10.5, kötü diyenler 2.3. "Özel problemle ilgilenme durumu"; iyi diyenler yüzde 85.5, orta diyenler yüzde 12.5, kötü diyenler yüzde 2.1. "Sorunlarının söylenmesini kolaylaştırma durumu"; iyi diyenler yüzde 86.9, orta diyenler yüzde 10.6, kötü diyenler yüzde 2.5. "Hastanın hekim tarafından dinlenme durumu"; iyi diyenler yüzde 91.8, orta diyenler yüzde 6.7, kötü diyenler yüzde 1.5. "Aile hekiminin hasta bilgilerini gizli tutma durumu"; iyi diyenler yüzde 93.6, orta diyenler yüzde 5.8, kötü diyenler yüzde 0.5. "Hastanın mahremiyetine özen gösterme durumu"; iyi diyenler yüzde 94.1, orta diyenler yüzde 5.3, kötü diyenler yüzde 0.5.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?