Hasankeyf'te yeni gezi güzergahı açıldı

Hasankeyf Kaymakamı Taşkın, "Hasankeyf'in sadece kaleden ibaret olmadığını, diğer eserlerin de bilinmesini istiyoruz" dedi.

Hasankeyf'te yeni gezi güzergahı açıldı

Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesinde ziyaretçiler için yeni gezi güzergahı açıldı. Tarihi ilçede, Zeynelbey Türbesi girişinde başlayan yeni gezi güzergahının açılışı nedeniyle Hasankeyf Kaymakamı Ceyhun Dilşad Taşkın, Batman Kültür ve Turizm İl Müdürü Cengizhan Başaran, Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, Batman Müze Müdürü Tenzile Uysal ve davetlilerin katıldığı bir tören yapıldı.

Kaymakam Taşkın, törende yaptığı konuşmada, hazırlanan 3 aşamalı yeni gezi güzergahı projesi hazırlığının yıl başından bu yana devam ettiğini söyledi.

Proje kapsamında Dicle Nehri kenarından Zeynelbey Türbesi'ne kadar yaklaşık 870 metre boyunca parke taşı döşendiğini, 19'u eser bilgilendirme ve yön bilgileri olmak üzere 37 levha yerleştirildiğini anlatan Taşkın, şöyle konuştu:

"Proje kapsamında ayrıca Hasankeyf festival alanına bir turizm danışma bürosu ve tuvaletler yerleştirilecek. Amacımız, Hasankeyf'e gelen misafirlerin kalma sürelerini biraz daha uzatmak. Hasankeyf'te Zeynelbey Türbesi, Artuklu Hamamı, Yamaç Külliyesi gibi çok önemli eserler de var. Bunları da gezi alanı içerisine aldık. Herkesin gelip diğer eserleri de görmesini, Hasankeyf'in sadece kaleden ibaret olmadığını, diğer eserlerin de bilinmesini istiyoruz. Gelsinler Hasankeyf'te biraz daha zaman geçirsinler, bu önemli eserleri, tarihi değerleri yerinde görsünler istiyoruz."

Öte yandan, ilçenin 1911 yılında çekilmiş fotoğraflarından oluşan sergi de gezi güzergahında izlenime sunuldu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2013, 07:50
banner53
YORUM EKLE

banner39