banner39

Hasankeyf'teki tarihi eserler 2014'te taşınıyor

Ilısu Barajı projesi sonucu sular altında kalacak olan tarihi eserler gelecek yıldan itibaren taşınacak...

Yurt Haberleri 05.04.2013, 13:09 05.04.2013, 13:09
Hasankeyf'teki tarihi eserler 2014'te taşınıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ilısu Barajı ve HES Projesi ile Kültürel Mirasın Korunması Çalışmalarına ilişkin toplantıda, baraj suları altında kalacak kültürel mirasın taşınması ve korunması için çalışmalara hız verilmesi kararlaştırıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Veysel Eroğlu'nun ev sahipliğindeki toplantıya, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yanı sıra diğer ilgili bakanlıkların üst düzey yöneticileri ile Batman Valisi, Batman Üniversitesi Rektörü, kaymakamlar ve belediye başkanlarının da aralarında bulunğu bölge temsilcileri katıldı.

Baraj inşaatında fiziki gerçekleşmenin yüzde 55'e ulaştığı bildirilen toplantıda, yeniden yerleşimle Ilısu Barajı ve HES Projeleri kültürel miras çalışmaları detaylı olarak ele alındı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün yürüttüğü faaliyetlerin anlatıldığı toplantıda, kültür varlıklarının tespiti ve belgelenmesi, anıt eserlerin yerinde korunması veya taşınmasıyla baraj göl alanında kalmayan Yukarı Hasankeyf'in güçlendirilmesi çalışmaları hakkında bilgi verildi.

DSİ tarafından 1998-2012 yıllarında arkeolojik çalışmalara 58,8 milyon lira ödeme yapıldığı kaydedilen toplantıda, kazı ve belgeleme çalışmalarının da tamamlandığı belirtildi.

Hasankeyf'te sular altında kalacak kültür varlıklarının taşınmasına yönelik ihalenin bu yıl gerçekleştirileceği, gelecek yıl taşınma işlemlerine geçileceği ifade edildi.

Çalışmayla Hasankeyf'te su altında kalacak yapılardan Zeynel Bey Türbesi bütüncül olarak arkeopark alanına taşınacak. Orta Kapı, Yukarı Kapı, Süleyman Han Cami, Koç Cami, Kızlar Cami, Er-Rızk Cami, Yamaç Külliyesi'nin mimari ve dekoratif unsurları arkeopark alanına taşınacak. Süleyman Han Cami, Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Artuklu Köprüsü'nün de yeni yerleşim alanında rekonstrüksiyonuyla yerinde korunmasına yönelik projeleri yapılacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?