banner39

Hatay Valiliği: Polis teşhisi savcılık işi

Hatay Valiliği, AK Partili milletvekilinin oğlunun polisleri sıraya dizdirerek teşhis yapmasının, savcılığın talimatıyla gerçekleştirildiği, görüntülerin de yürütülen adli işlemin bir parçası olduğunu duyurdu.

Yurt Haberleri 28.07.2012, 13:29 28.07.2012, 13:29
Hatay Valiliği: Polis teşhisi savcılık işi

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Hatay'ın Dörtyol ilçesine bağlı Payas Beldesi'nde AK Parti'li milletvekilinin oğlunun polisleri sıraya dizerek teşhis yaptığı olayla ilgili valilik bir açıklama yaptı. Payas Beldesi'nde polislere yapılan teşhis muamelesine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, valilikçe soruşturma başlatılmasını istemişti. Valilikten sabah saatlerinde yapılan açıklamada yaşanan olayın savcılık kararıyla yapıldığına dikkat çekildi. Adli işlemlerin devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, "Basına yansıyan 'Emniyette Skandal', 'Polisleri Suçlu Gibi Dizdiler' başlıklı haberde: Dörtyol İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde, Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu'nun oğluyla tartıştığı iddiasıyla komiser Yardımcısı Murat Emer'in görevinden alındığı, polislerin ellerine numara verilerek teşhis için duvara dizildiği iddiaları yer almıştır. 29.06.2012 günü saat 17.40 sıralarında Dörtyol İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Polis Memuru Alper Atilla ile Emniyet Lokalinde işçi olarak çalışan Ömer Uzun arasında tartışma çıkmıştır. Daha sonra İstemi Kağan Türkoğlu'nun da katıldığı tartışma sonrasında Ömer Uzun'un işine aynı gün son verilmiştir. Söz konusu kişiler arasında geçen olaylar nedeniyle durum adli ve idari soruşturmalara konu olmuştur.'' denildi.

Olayın ardından soruşturmacının gerekçeli teklifi üzerine Komiser Yardımcısı Murat Emer ile Polis Memuru Alper Atilla'nın görev yerinin Hatay'ın farklı ilçelerine alındığına vurgu yapılan açıklamada, ''Dörtyol Cumhuriyet Savcılığı'nın 29.06.2012 tarih ve 2012/3382 hazırlık sayılı talimat yazısı ile, darp edildiklerini iddia eden müşteki İstemi Kağan Türkoğlu ve Ömer Uzun'a darp olayına karışan polis memurlarının tespiti amacıyla 'canlı teşhis' yaptırılması talimatlandırılmıştır. Basında yer alan görüntüler; İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Marangoz ve müştekilerin avukatları huzurunda olaya karıştığı iddia edilen şüphelilerin tespiti amacıyla savcılığın talimatı ile yapılan 'teşhis işleminin' görüntüleridir ve yürütülen 'adli işlemin bir parçasıdır. Konuyla ilgili olarak valiliğimizce idari soruşturma başlatılmıştır" ifadelerine yer verildi.

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?