banner39

Hatay'da gerginlik büyüyor!

Dün akşam yapılan eylemler sırasında hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın cenazesinin ardından olaylar çıktı. Polis eylemcilere müdahale etti.

Yurt Haberleri 10.09.2013, 22:26 10.09.2013, 22:26
Hatay'da gerginlik büyüyor!

Emniyet Genel Müdürlüğü, Hatay'da Ahmet Atakan'ın ölümüne ilişkin kamuoyuna yansıyan polis kamerası görüntülerinde Atakan'ın yüksekten düştüğü anda ve öncesinde polis araçlarından saldırıda bulunanlara yönelik herhangi bir müdahale olmadığının ses ve görüntü incelemelerinden anlaşıldığını bildirdi.

Emniyet 'ten Hatay’da meydana gelen gösteriler sırasında hayatını kaybeden Ahmet Atakan açıklama geldi. Hatay’da 9 Eylül 2013 günü düzenlenen protesto gösterileri sırasında Gündüz Caddesinde devriye görevi yapan polis araçlarına saat 01.10 sıralarında bir grup gösterici tarafından apartmanlardan taş, briket ve metal cisimler atılarak saldırıda bulunduğu ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

“Kamuoyuna yansıyan polis kamerası görüntülerinde de şahsın yüksekten düştüğü anda ve öncesinde polis araçlarından saldırıda bulunanlara yönelik herhangi bir müdahale olmadığı ses ve görüntü incelemelerinden anlaşılmaktadır. Adalet Bakanlığı yetkililerine dayanılarak verilen ilk otopsi sonuçlarından ‘ölümün künt genel beden travmasına bağlı etraf ve kafatası kırıklarıyla birlikte omurilik kopması, beyin kanaması ve iç organ yaralanmasından gelişen iç kanama sonucu meydana geldiği’ ifade edilmektedir. İlk otopsi sonuçları bulgularına göre şahsın yüksekten düşme sonucu hayatını kaybetmiş olabileceği değerlendirilmektedir. Şahsın ölümüyle ile ilgili tüm bilgi, belge ve görüntüler adli soruşturmaya esas olmak üzere yetkili makamlara gönderilmiş ve İçişleri Bakanlığı tarafından konunun soruşturulması için müfettiş görevlendirilmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, ailesine sabır ve başsağlığı dileriz.

 Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ACILI ANNE: OĞLUM HALKI İÇİN DİRENDİ

Hatay'daki eylem sırasında yaşamını yitiren Ahmet Atakan'ın cenazesi Adana Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsi ardından, Hatay'daki Akdeniz Hastanesi'ne getirildi. Atakan'ın cenazesi burada yıkanıp kefenlendikten sonra, ailesiyle yaşadığı merkeze bağlı Çekmece Belediyesi Pınarbaşı Mahallesi 29 Sokak'taki evine getirildi. Ahmet Atakan'ın annesi Emsal Atakan burada, "Oğlum halkı için direndi. Bu yolda canını verdi. Biz başından sonuna kadar oğlumuzun yanındaydık. Anne , 'Biz delikanlıyız , direneceğiz bu düzene karşı çıkacağız' diyordu. 'Ahmet'imin acısını bana yaşatanlara Allah evlat acısı yaşatsın, yüreğim kanıyor. Ben bir anneyim, bütün annelerin yüreği yandı. Suriyeli anneler, Ethem'in annesi, Ali İsmail'in annesi, Abdullah'ın annesi, zalimlerin zulmünü yaşadı. Bütün annelerin ve öldürülen evlatlarının suçu barış istemekti" dedi.Ahmet Atakan'ın tabutunun başında ağıt yakan annesi Emsal Atakan, oğlunun fotoğrafını da elinden bir an olsun bırakmadı. Eskişehir'deki Gezi Parkı eylemleri sırasında ölen Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz cenaze törenine katılarak, Emsal Atakan'ı teselli etmeye çalıştı. Atakan'ın cansız bedeni, Çekmece Beldesi Mezarlığında, CHP Hatay milletvekilleri Mevlüt Dudu, Hasan Akgöl ve Refik Eryılmaz'ın da katıldığı cenaze namazının ardından toprağa verildi.

CENAZE SONRASINDA POLİSTEN TOMA'LI MÜDAHALE

Hatay'da, dün gece yapılan izinsiz gösteri sırasında hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın cenaze töreni sonrası olaylar çıktı.

Cenaze namazı sonrası Armutlu Mahallesi'nde toplanan vatandaşlar yürümek istedi. Polis, Armutlu Mahallesi'nden Atatürk Caddesi boyunca şehir merkezine doğru protesto yürüyüşü yapmak isteyen grubu anonslarla uyardı. Polisin anonsuna ve ikazına rağmen grup yürümek isteyince polis gruba müdahale etti. Panazerler ve TOMA'lar kalabalı dağıtmak istedi.

CHP Hatay milletvekilleri Mevlüt Dudu, Refik Eryılmaz ve Hasan Akgöl de olayı yatıştırmak için yetkililerle görüştü.

OLAYLAR YENİDEN BAŞLADI

Polisin sert müdahalesi karşısında ara sokaklara dağılan grup bir süre sonra yeniden toplandı. Gündüz Caddesi'nde polis müdahalesine karşı çöp konteynerleri ile barikat kuran grup, araç lastiklerini ateşe verdi.

Polis, göstericilerin yeniden yürüyüşe geçmesi ihtimali üzerine bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı. Bu sırada polis yetkilileri ile bazı göstericiler ve milletvekilleri arasında sert tartışmalar oldu.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?