banner39

HDP heyeti Cizre'ye yürüyerek gidiyor

Yaklaşık bir haftadır çatışmaların ve sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cizre'ye gitmek isteyen HDP heyeti Midyat'ta durduruldu. Heyet daha sonra yürüyerek ilçeye hareket etme kararı aldı

Yurt Haberleri 09.09.2015, 13:51 09.09.2015, 17:52
HDP heyeti Cizre'ye yürüyerek gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sokağa çıkma yasağının 6. gününe girdiği Şırnak'ın Cizre ilçesine gitmek üzere yola çıkan HDP heyetinin ilçeye girişine izin verilmedi. HDP'liler bunun üzerine Cizre'ye yürüyerek gitme kararı aldı.

Aralarında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AB Bakanı ve Başmüzakereci Ali Haydar Konca ile Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan'ın da bulunduğu heyet, Diyarbakır'dan yola çıktıktan sonra Cizre'ye yaklaşık 90 kilometre mesafedeki Mardin'in Midyat ilçesinin çıkışında durduruldu.
Zırhlı araçların ve TOMA'ların Cizre'ye giden yolu trafiğe kapası üzerine, HDP heyeti ve güvenlik güçleri arasında müzakereler başladı.

Heyetin geçişine izin verilmeyince bölgede bir konuşma yapan Selahattin Demirtaş, "Biz Cizre’de tek bir yurttaş, polis, askerin yaşamını kaybetmesini istemeyiz" dedi. Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü:
"Hükümetin umurunda olmayabilir, düşük başbakanın umurunda değil, zaten gözden çıkarmışlar. Onların sadece bir rakamı var, o da 400. Başka bir rakam yok akıllarında. İnşallah o 400'ü rüyalarında da göremeyecekler ama olan bu çatışmalarda yitiren insanlarımıza oluyor."

Sözlerine "Onlar savaş dedikçe biz barış diyeceğiz. Cizre’ye yürüyerek gidiyoruz” diyerek devam eden Demirtaş'ın açıklamalarının ardından heyet yürüyerek ilçeye ilerlemeye başladı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan da engelleme için "Asker, polis araçlarımızın önünü kesti izin vermediler, biz de yürümeye başladık. Memleketin ortasında iki bakan, bir parti eş başkanı, 80 milletvekiline engel oldular, gidişlerine izin vermediler. Bu durum için daha ne diyeyim, gidiyoruz, bakalım nereye kadar?" diyerek sitem etti.

ÇATIŞMALAR ŞİDDETLENEREK SÜRÜYOR

 Sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi ile birlikte telefon, 3G, internet ve elektriklerin kesik olduğu, fırın ve eczanelerin de kapalı olduğu Cizre’de çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor.

Cizre’de güvenlik güçlerinin mahallelere girişini engellemek için kazılan hendekleri kapatmak ve yola döşenen patlayıcıları etkisiz hale getirmek için 04.09.2015 tarihinde başlatılan sokağa çıkma yasağı ile birlikte başlatılan geniş kapsamlı operasyonlar İnsansız Hava Araçları’nın desteği ile gece gündüz devam ediyor.

Nur ve Yafes mahallesine çok sayıda zırhlı araçla operasyon düzenleyen güvenlik güçlerine PKK’lılar tarafından ara sokaklardan ateş açıldı. Açılan ateşe güvenlik güçleri ateşle karşılık verdi çatışma çıktı. Çatışma sesleri ilçenin bir çok noktasından duyuldu.Silah sesleri arasında büyük bir gürültü ile patlayan bombalar nedeni ile vatandaşlar büyük bir korku yaşadı.Çatışmalar Yafes ve Nur Mahallesinde şiddetlenerek devam ediyor.

PKK NUR MAHALLESİ'NE İKİ SİVİLİ ÖLDÜRDÜ

Şırnak’ın Cizre ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca polis aracı ile otomobile yönelik gerçekleştirilen saldırıda 2 kişi öldü.

Edinilen bilgiye göre, Nur Mahallesi Botaş Caddesi'nde polis aracının geçişi sırasında teröristler, roketatar ve uzun namlulu silahla saldırı düzenledi. Olayda roketatarın Serin Sokaktaki bir eve isabet emesi sonucu evde bulunan Bahattin Sevinik (50) yaralandı. Ağır yaralı Sevindik aile bireyleri ve komşuları otomobille hastaneye götürümek üzere yola çıktı. Ancak teröristler bu kez de otomobile uzun namlulu silahla ateş açtı. Otomobilde bulunan Sevinik'in komşu Suphi Sarak da (50) yaralandı.

Cizre Devlet Hastanesine kaldırılan yaralılar yolda hayatını kaybetti.

Sevinik ve Sarak’ın cenazesi Şırnak Devlet Hastanesinde yapılan otopsinin ardından defnedilmek üzere Kasrik beldesine götürüldü.

İKİ PKK'LI ÖLDÜRÜLDÜ

Şırnak'ta PKK'ya yönelik operasyonda yüksek miktarda patlayıcı madde ile çeşitli mühimmat bulundu, Cizre ilçesinde 2 terörist ölü ele geçirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, PKK'ya yönelik dün güvenlik güçlerince operasyon düzenlendiği bildirildi.

Operasyonda 2 uzaktan alıcı verici komuta sistemi, 1 basma düzeneği, 2 sırt çantası içerisinde patlayıcı madde, kablo, 5 kilogramlık salça tenekesi içerisinde A 4 tipi patlayıcı madde, 25 kilogramlık teneke içerisinde patlayıcı madde, 1 Kalaşnikof silahına ait kasatura, 1 kazma ve 3 şemsiye ele geçirildiği belirtildi.

Açıklamada, Cizre ilçesinde de 2 teröristin üzerilerinde 1 el bombasıyla ölü olarak ele geçirildiği kaydedildi.

ŞIRNAK'TAN GELEN HDP'LİLERE MÜDAHALE

Cizre'nin Şırnak tarafından araçlarıyla yola çıkan HDP'li bir grup çıkışında askerlece durduruldu. Yaklaşılk iki kilometrelik araç konvoyunun oluştuğu ilde halk araçlarından inerek Cizre'ye doğru yürüyüşe geçti.

PKK'NIN FERYADI: CİZRE'DE ÇEMBER DARALDI

Cizre'den PKK'nın haber kanallarından birine bağlanan "Halk Meclisleri Üyesi Mehmet Tunç" isimli şahıs, örgütün ilçede çok zor durumda kaldığını belirterek televizyon aracılığıyla PKK'dan yardım istedi.

Mehmet Tunç isimli PKK'lı konuşmasında, güvenlik güçlerinin giderek çemberi daralttığını, ellerinde sadece 200 genç kaldığını, onların da ne yapacağını bilmediğini belirterek kendilerine yardım edilmesini istedi.

HDP BELEDİYE BAŞKANI: İÇ SAVAŞ YÜRÜTÜYORUZ

Öte yandan Cizre'de, DBP'li Belediye Başkanı Leyla İmret itiraf gibi bir açıklamaya imza attt.

PKK'ya açıkça destek veren Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret'in görüşlerinin yer aldığı İngiliz Vice News'in "Türkiye'de iç savaş çıkacak: Kürt direnişinin merkezine hoşgeldiniz" başlığıyla sunulan haberde İmret'in “Bir söz vardır barış olacaksa Cizre'den başlayacaktır ve savaş da olacaksa o da Cizre'den başlayacaktır" ifadelirene yer verildi. İmret, “Türkiye'de bir iç savaş yürüttüğümüzü söyleyebiliriz" diye konuştu.

YASAK ANAYASA MAHKEMESİ'NDE

Cizre'deki sokağa çıkma yasağına karşı başvuruları için hiçbir işlem yapılmayan iki avukat Anayasa Mahkemesi'ne gitti.

Cizre’de altı gündür uygulanan sokağa çıkma yasağı, akrabalarına ulaşamayan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ve avukat Muhammed Neşet Girasun tarafından yargıya taşınmıştı.

Yorumlar (2)
cumali 8 yıl önce
ne oldu saz oğlanı hani savaş istiyordun zormu geldi hepiniz yargılanıp bu olanların hesabını pek yakında birbir vereceksiniz
murat 8 yıl önce
bir avuç teröristin sonu budur.türk-kürt-alevi ne olursa kardeşiz hepimiz. ama pkk kalleştir.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?