banner39

HDP heyetinden Dağlıca çağrısı

Sık sık saldırıya uğrayan Dağlıca Taburu önünde açıklama yapan HDP'liler, "Barış süreci provokasyonlara kurban edilmemeli. Ülkenin geleceği karartılmamalı. Köylülerimiz de oldukça endişeli" dedi

Yurt Haberleri 19.06.2015, 10:29 19.06.2015, 10:29
HDP heyetinden Dağlıca çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nin Irak sınırında bulunan Dağlıca Bölgesi'nde konuşlu askeri birliğe dün yapılan ve yakındaki köyde bulunan 15 yaşındaki bir kız çocuğunun yaralandığı havanlı ve silahlı saldırıların ardından HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan ve bazı STK temsilcileri bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

Yüksekova Dağlıca Üs Bölgesine dün yapılan havan saldırısında, mermilerden birinin Dağlıca köyüne düşmesi sonucu, 15 yaşındaki Mizgin Tire yaralandı. Tire'nin Yüksekova Devlet Hastanesi'ndeki tedavisi devam ederken, aralarında HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, Demokratik Toplum Meclisi, HDP, DBP, DTK, İHD yöneticileri ile barodan avukatların da bulunduğu 15 kişilik bir heyet ilk olarak Dağlıca Taburu'nda askeri yetkililerle görüşmek istedi. Ancak askeri yetkililerin yerlerinde olmadığının belirtilmesi üzerine köylülelerle görüşen Milletvekili Zeydan, Yeşiltaş köyü yakınlarında ise gazetecilere açıklamalarda bulundu. Zeydan şöyle konuştu:

"Askeri yetkililer bizimle görüşmedi ama biz onların orada olduğunu biliyoruz. Barış süreci provokasyonlara kurban edilmemeli. Ülkenin geleceği karartılmamalı. Köylülerimiz de oldukça endişeli. Her gün bomba sesleri ve çatışma ortamı içinde yaşıyorlar. Türkiye halkları olarak artık barış ve özgürlük istiyoruz. Seçim öncesi hükümet tarafından durdurulan çözüm sürecine tekrar işlev kazandırılmalıdır."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?