banner15

HDP ve DBP Yüksekova'da da özerklik ilan etti

HDP ve DBP'nin de içinde bulunduğu Yüksekova'daki bir grup devlet kurumlarını tanımadığını belirterek özerklik ilan ettiğini savundu

HDP ve DBP Yüksekova'da da özerklik ilan etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Şırnak'ta özerklik ilan DBP'lilerden sonra Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde de HDP ve DBP'liler özerklik ilan ettiklerini savundu.

Yüksekova'da bugün HDP, DBP, MEYADER, KURDÎ-DER, TUHAD-FED'den oluşan "Gever Demokratik Toplum Meclisi" isimli bir grup ilçede özerklik ilan ettiğini duyurdu.

Grup adına yapılan açıklamada "Kürt Özgürlük Hareketi'ni ve halkının meşruiyetini tanımayan bir devletin kurumlarını, yasalarını, hukukunu ve sistemini tanımıyoruz. Tüm bu işkenceci, inkarcı ve faşizan devlete karşı kendi öz savunmamızı da sağlayacağız. Bu temelde özgür yaşamı inşa edeceğiz" denildi.

ŞIRNAK'TA ÖZERKLİK OPERASYONU

Öte yandan, Şırnak'ta 'özerklik' açıklamasında bulunan DBP İl Başkanı, Belediye Başkanı ile parti yöneticilerinin de evlerinin bulunduğu 10 adrese polisin düzenlediği operasyonda, 1 belediye meclis üyesi ile 2 DBP yöneticisi gözaltına alındı.

Şırnak'ta Belediye Başkanı DBP'li Serhat Kadırhan, Belediye Eş Başkanı Eylem Onuk, DBP'li yöneticilerle birlikte Yeşilyurt Mahallesi'nde önceki gün basın açıklaması yapan DBP İl Başkanı Salih Gülenç, özerklik ilan etmişti.

Gülenç Şırnak Halk Meclisi olarak kentte bulunan tüm devlet kurumlarının meşrutiyetinin kendileri için kalmadığını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2015, 15:43
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48