banner39

HES projesiyle çöle dönen bir mahalle-FOTO

Erzurum'un Olur ilçesine Çukurbağlar Mahallesi, HES projesi öncesi yemyeşil doğasıyla bölgenin gözde yerleşim yerlerindendi; ancak projenin başlaması ve mahallenin kamulaştırılmasından sonra ortaya ilginç bir manzara çıktı

Yurt Haberleri 02.06.2014, 09:49 02.06.2014, 09:54
HES projesiyle çöle dönen bir mahalle-FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Erzurum’un Olur ilçesine bağlı Oltu Çayı üzerinde yapımı devam eden Ayvalı Barajı HES inşaatı nedeniyle önceleri cennet gibi doğaya sahip Çukurbağlar Mahallesi, çöle döndü.

Mahallenin şimdiki hali...

Deniz seviyesinden 600 metre yükseklikte Karadeniz iklimi özellikleri taşıyan ve narenciye ile pamuk dışında tüm meyve sebzenin organik olarak yetiştirildiği Ormanağzı, Çataksu ile Taşlı köyleri arazilerinin çok düşük fiyatla kamulaştırılmasına yöre sakinleri tepki gösterdi. Sözleşme bedeli 201 milyon TL olan ve bu yılın sonuna kadar tamamlanacak Ayvalı Barajı ve HES’in, çevrenin doğal yapısını bozduğunu belirten çevreciler, bu durumu eleştirdi. Kamulaştırma, baraj ve yol inşaat çalışmalarında sorunla karşılaşan köylüler, hak edilen kamulaştırma bedelinin ödenmemesine de tepki gösterdi. Biçilen değerleri yetersiz bulan köylüler, dava açtı. Baraj inşaatı ve yol yapım çalışmalarının hızlandırıldığına dikkat çeken köylüler, “Organik sebze ve meyveciliğin yapıldığı Ayvalı yöresi 3 yıl içinde tanınmaz hale getirildi. Bütün umudumuz, üst mahkemelere kaldı.” diye konuştu.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?