banner15

Horhor Camii restore ediliyor

Eski Van şehrinde 1915 yılına kadar ibadete açık olan ve 1915 yılındaki olaylar sırasında yıkılan Horhor Camii restore ediliyor

Horhor Camii restore ediliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eski Van şehrinde 1915 yılındaki olaylar sırasında yıkılan Horhor Camii, restore ediliyor.

Çalışmaları yürüten Yüzüncü Yıl Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi ve Mimarlar Odası Van Şubesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şahabettin Öztürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, eski Van şehrinin batı bölümünde yer alan caminin, 1915 yılına kadar ibadete açık olduğunu söyledi.

Öztürk, 1915 yılında şehrin işgalinden sonraki süreçte, caminin tamamen yıkıldığını belirterek, '' O tarihten günümüze kadar, doğanın olumuz etkisinin yanı sıra defineciler tarafından da büyük oranda tahrip edilmiştir. Van Valiliği tarafından şu an kazı çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Kazılarda ortaya çıkan veriler ışığında, Bitlis Vakıflar Bölge Müdürlüğünce caminin restorasyonu yapılacaktır'' dedi.

Camiyle ilgili herhangi bir yazıt bulunmadığını dile getiren Öztürk, şöyle konuştu:

''Caminin kitabesi mevcut değil. Ancak malzemesi, mimari formu ve diğer özellikleri dikkate alındığında, 18. yüzyılın son çeyreğinde inşa edilmiş olabileceğini düşünmekteyiz. Dikdörtgen planlı olarak yaklaşık 9 metre 70 santimetre genişliğinde, 17 metre boyunda olduğunu görmekteyiz. Beden duvarları tamamen sıralı moloz taştan. Dekoratif süsleme özellikleri açısında çok zengin olduğu söylenemez ancak mihrabın ve mihrabın üzerindeki kemer ve diğer süsleme özellikleri açısından son derece önemli bir yapı olduğunu düşünmekteyiz.''

Öztürk, kazı çalışmalarının bir ay içinde tamamlanacağını ifade ederek, '''Ancak Horhor Camisi'nin kuzeyindeki verilerin de ortaya çıkarılması zorunluluk arz etmektedir. Bu bağlamda caminin restorasyonu sırasında ön kısmında da kazı çalışmalarının devam etmesi gerekmektedir'' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2011, 13:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35