Hüda-Par Başkanı: Anadilde eğitim bir haktır

Hür Dava Partisi Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, taziye için geldiği Batman'da çözüm süreci ve anadilde eğitim konusunda önemli açıklamalarda bulundu

Hüda-Par Başkanı: Anadilde eğitim bir haktır

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, taziye ziyaretinde bulunmak üzere geldiği Batman'da gazetecilere gündemle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Anadilde eğitim ve BDP'nin okulları boykot eyleminin sorulması üzerine Yapıcıoğlu, "Ana dilde eğitim bize göre bir haktır. Bu konuda talep sadece BDP'nin değil, bütün Kürtlerin talebidir. En azından Kürtlerin çok büyük bir çoğunluğunun talebidir" dedi.

Anadilde eğitimin temel insan haklarından bir hak olduğuna dikkat çeken Yapıcıoğlu, "Hükümetin 'anadilde eğitim diye bir hak yoktur. Biz böyle bir hak tanımıyoruz' şeklindeki açıklamalarını yadırgıyoruz, doğruda bulmuyoruz. Fakat bu hakkın elde edilmesi noktasında çocukları okula göndermeme şeklindeki boykot türü eylemlerin doğru olduğunu düşünmüyoruz" şeklinde konuştu.

Hükümet sözcüsü Bülent Arınç'ın, 'Anadilde eğitim almak isteyenler Kuzey Irak'a gitsin' sözlerine tepki gösteren Yapıcıoğlu, "Bülent Arınç bu şekilde talihsiz bir açıklamada bulunmuştur. Ana dilde eğitim bir haktır. Bu sadece Kürtçe için değil bütün diller için geçerlidir ve mutlaka tanınmalıdır" dedi.

Kaynak: İLKHA

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2013, 15:53
banner53
YORUM EKLE

banner39