Hz. Hüseyin, Halkalı'daki törenlerde yad edildi

Hazreti Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilişinin 1374. yılında Halkalı'daki Arena Mega'da "Geleneksel Aşura Matem Merasimi" düzenlendi

Hz. Hüseyin, Halkalı'daki törenlerde yad edildi

Hazreti Peygamberin torunu Hz. Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilişinin 1374. yılında, Halkalı'daki Arena Mega'da tören yapıldı.

Caferilik İnancını Tanıtma, Araştırma ve Eğitim Derneği (CAFERİDER) tarafından düzenlenen "Geleneksel Aşura Matem Merasimi", Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Törene, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, MHP Genel Başkan Yardımcısı Atila Kaya, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz ile İranlı yetkililer de katıldı.

Törene katılmak üzere sabahın erken saatlerinde yurt içi ve dışından Halkalı'ya gelenler, "Ya Hüseyin", "Ya Zeyneb", "Her gün Aşura, her yer Kerbela" şeklinde pankartlar açtı.

Katılımcılar, "Lebbeyk ya Hüseyin" şeklindeki nida ve dualarla gözyaşı döktü. Azerbaycanlı tiyatro sanatçısı Hilal Mahmutoğlu Hasanov ile Zeynebiye Gençlik Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Kasım Alcan'ın yönetimindeki, Kerbela faciasını anlatan "Zeyneb'e Abbas Oluruz, Kabrine Şahbaz Oluruz" adlı tiyatro gösterisi gözyaşlarıyla izlendi. Katılımcılar, Azerbaycanlı Ehl-i Beyt Meddahı Seyyid Talih Borodigahi'nin okuduğu mersiyelere ağlayarak ve göğüslerine vurarak eşlik etti. Arena Mega'nın önündeki havuzun, Kerbela'da dökülen kanı simgelemesi için kırmızı renge boyandığı görüldü. Kapıların açılmasıyla 10 bin kişilik Arena Mega kısa sürede doldu. Bu yıl ilk kez "Evrensel Aşure Matem Merasimi" kapalı mekanda yapıldı.

ÇİÇEK: DÖKÜLEN KAN YÜREKLERİ YAKIYOR

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, törende şunları söyledi: Maalesef günümüz İslam dünyası Muharrem ayının anlamından da mesajından da çok uzaktadır. Kan dökülmeye devam ediyor, yüreklerimiz yanmaya devam ediyor. İslam adına işlenen bu cinayetlerle, bütün Müslümanlar töhmet altında bırakılıyor. İşlenen cinayetlerle İslam'ın sevgi ve hoşgörüyü öğütleyen mesajı perdeleniyor.Bu perdelemenin ilk örneği günümüzden 1374 yıl önce verilmiştir. 10 Ekim 680'de, Fırat Nehri kıyısında Resulu Ekremin ve Peygamberi Ekberin sevgili torunu Hazreti Ali, efendimizin sevgili evladı Hazreti Hüseyin, müminlerin mevlası, hidayetin meşalesi olan o büyük insan, büyük Müslüman, Kerbela'da şehit edilmiştir. Hazreti Hüseyin efendimizin şehadeti yüreğimizi yakan bir büyük faciadır.

Çiçek, "Günümüzde hala Sünni, Şii diye insanlar birbirine kurşun sıkıyor. Irak'ta, Suriye'de, Afganistan'da, Pakistan'da, nerede İslam toplumu varsa, kan akmaya, kan dökülmeye devam ediyor. Hem de 'Allahu Ekber' diyerek. Allah bu kanın neresindedir ?" dedi.

KILIÇDAROĞLU: EN ACI ÖRNEK

Kılıçdaroğlu, "Kendi iktidarını hak bilip muhalif olanları din dışına itmek, dinin saltanata dönüştürülmesidir. Kerbela faciası, iktidar hırsının neler yaptırabileceğinin en acı örneğidir" dedi.

Bu cennet vatanda hiçbir ayrım yapmadan, kimseyi inancından ve etnik kimliğinden ötürü kırmadan birlik ve beraberlik içinde huzur ve güvenle yaşamak gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Camiler de bizimdir, cemevleri de bizimdir. Ramazan da bizimdir, muharrem de bizimdir. Biz 76 milyon, biriz ve beraberiz. Hiç kimse bu kardeşlik kalesinde en ufak gedik açamaz, açamamıştır da" diye konuştu.

Özgündüz: Önemli olan adalet, hürriyet, eşitlik

Caferilik İnancını Tanıtma, Araştırma ve Eğitim Derneği (CAFERİDER) Onursal Başkanı Selahattin Özgündüz de yeni Anayasa çalışmalarına ilişkin, "Asıl önemli olan adalet, hürriyet, eşitlik. Bunları herkese verdiğin zaman, herkes benimle, ben herkesle eşit vatandaş olmuş olurum. Temsilde adalet sağlanmalı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 18:08
banner53
YORUM EKLE

banner39