banner39

İBB'den okul servisleri uyarısı

İBB tarafından yapılan açıklamada, okul servis ücretlerinde hukuken UKOME kararının geçerli olduğu belirtildi

Yurt Haberleri 14.09.2013, 17:22 14.09.2013, 17:22
İBB'den okul servisleri uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada Ulaşım Koordinasyon Merkez (UKOME)'nin okul servis ücret tarifesine ilişkin kararının hukuken geçerli olduğu belirtildi.

Açıklamada servis taşımacıları ve velilerden UKOME kararı doğrultusunda hareket etmeleri istendi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nun 7 nci maddesinin (f) bendinde açıkça, “ulaşım ve toplu taşıma hizmetlerini plânlamak ve koordinasyonu sağlamak;  kara, deniz, su ve demiryolu üzerinde işletilen her türlü servis ve toplu taşıma araçları ile taksi sayılarını, bilet ücret ve tarifelerini, zaman ve güzergâhlarını belirlemek, …" görev, yetki ve sorumluluğu Büyükşehir Belediyesine verilmiştir.  

Bu görev ve yetki, yine 5216 sayılı Kanun'un 9 uncu maddesine göre, Büyükşehir Belediyesi adına, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından yerine getirilir. 9 uncu maddede yer alan hüküm gereğince, UKOME tarafından alınan kararlar, belediyeler ve bütün kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilgililer için bağlayıcıdır.

5216 sayılı Kanun'un 28 inci maddesi gereğince, 5216 sayılı Kanun ile Büyükşehir Belediyesine verilen görev ve yetkiler konusunda diğer kanunlarda çelişkili hükümler bulunması halinde, 5216 sayılı Kanun uygulanır. Bu bağlamda  5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu'nun 62 nci maddesinde, “Bu Kanuna tabi esnaf ve sanatkârlarca üretilen mal ve hizmetlerin fiyat tarifeleri, bağlı bulundukları odalarca hazırlanır ve odanın mensubu olduğu birlik yönetim kurulu tarafından fiyat tarifesinin sunulmasından sonra otuz gün içinde onaylanır veya reddedilir" hükmü bulunmakta olup, 5216 sayılı Kanun ile Büyükşehir Belediyesine verilen “her türlü servis ve toplu taşıma araçlarının ücret ve tarifelerini belirleme yetkisi" ile çelişmektedir.

Ama örneğin, ekmek fiyatlarını belirleme konusunda 5216 sayılı Kanun'da bir hüküm bulunmadığından, ekmek fiyatları 5362 sayılı Kanun'un 62 nci maddesine göre belirlenir.  Açıklanan bu durum çerçevesinde, UKOME tarafından alınan okul servis ücret tarifesine ilişkin karar hukuken geçerlidir. UKOME kararının ihlali halinde, ilgilileri hakkında gerekli hukuki işlemlerin yapılması söz konusu olabilecektir. Bu nedenle, servis taşımacılarının zarar görmemesi ve velilerin mağdur olmaması için, UKOME tarafından belirlenen okul servis ücret tarifesine uyulması gerektiği hususu, servis taşımacıları ve velilere duyurulur"

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?