banner39

İffeti için ölen kadınlara anıt talebi

MHP'li tarihçi Halaçoğlu, 1915 olayları sırasında Van'da iffetleri için ölen 50 kadının unutulduğunu, onlar için bir anıt bile dikilediğini söyledi

Yurt Haberleri 29.04.2013, 09:37 29.04.2013, 09:39
İffeti için ölen kadınlara anıt talebi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

MHP'nin tarih profesörü vekili Yusuf Halaçoğlu, Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili sert açıklamalarda bulundu.

Türk Tarih Kurumu eski Başkanı ve MHP Kayseri Milletvekilli Yusuf Halaçoğlu, Salihli Belediyesi Zafer Keskiner Tiyatro Salonu'nda düzenlenen 'Türkiye Meseleleri' konulu konferansta konuştu.

Halaçoğlu, "Asıl soykırıma biz uğradık. Fransız Cumhuriyet Ordusu'nun yarısına yakınının Ermeni milislerden oluştuğunu Boghos Nubar Paşa'nın Fransız makamlarına yazdığı mektuplardan anlıyoruz. Bu şu demektir; Bizim vatandaşımız düşman saflarında bize karşı savaşmıştır" dedi.

MHP'li Halaçoğlu, yedi düvele karşı mücadele verildiğini hatırlatırken şöyle konuştu:

"Çanakkale'de kaç yüz bin şehit verdik? Analarımız, bacılarımız 'Düşmanların çizmesi vatan topraklarımıza girmesin', 'İstanbul'u almasınlar' diye ağladı. Vatan için can verilir, onun için analar da, bacılar da, eşler de, çocuklar da ağlar. Ama vatanın bir karışının düşmana peşkeş çekilmesini Allah göstermesin.

"50 VANLI KADIN İÇİN İFFET ANITI DİKEMEDİK"

Van'daki Akdamar Kilisesi ibadete açıldı. Ama bakın bunu yaparken bir şeyi göz önünde tutmadık, unuttuk bazı şeyleri. Van 1915'te Ermeni ve Rusların birlikte saldırıları sonrası düştü. 80 bin insan öldürüldü ve burada 50 Türk kadını alınarak Akdamar Kilisesi'ne götürülmek istendi. Götürülürken, kadınlar iffetlerini korumak için kendilerini göle attı ve iffetlerini korudu. Ama maalesef biz onlar için oraya bir iffet anıtı dikemedik."

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?