İhale yolsuzluğunda bozuk gıda skandalı

Askerlere son kullanma tarihi geçmiş yiyecekler yediren çete çökertildi. Zanlıların 20 bin lira rüşvet karşılığında bozuk gıdaları askeri birliklere sattığı ortaya çıktı...

İhale yolsuzluğunda bozuk gıda skandalı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin İstanbul'daki birliklerinin gıda alım ihalelerinde yolsuzluk yapan subayların rüşvet tarifesi ile çalıştıkları ortaya çıktı. Polisin 1 yıllık teknik takibi ile ortaya çıkarılan şebekenin son tüketim tarihi geçmiş gıda maddelerini bin ile 20 bin lira arasında değişen rüşvet miktarları ile askeri birliklere sattığı belirlendi. Teknik ve fiziki takipte aralarında yüzbaşı, binbaşı ve albayların da bulunduğu subayların 30 ihalede yolsuzluk yaptığı tespit edildi.

Takvim'in haberine göre Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı'na 1 yıl önce İstanbul'daki askeri birliklerin gıda ihalelerinde yolsuzluk yapıldığını anlatan ihbar mektubu gönderildi. Mektupta 4 ayrı firmanın gıda alım komisyonlarında görevli subaylara rüşvet verdiği anlatıldı.

İhbar üzerine başlatılan operasyonda aralarında albay, binbaşı, yüzbaşı rütbesindeki subaylar ile, rüşvet karşılığı şebekenin verdiği ihale şartnamesini uygulayan, bozuk gıdalara laboratuvar testinde 'sağlam' raporu veren 2 kimyager, 1 öğretmenin de bulunduğu 51 kişi gözaltına alındı.

Polisin takibinde ihaleye etki ettiği belirlenen şebekenin, ihaleler öncesinde şartname belirleyip, ihaleyi belirleyen komisyona verdiği ve ihalelerin buna göre yapıldığı, dosyalardan evrakların çalındığı, ihalelerde danışıklı teklif verildiği tespit edildi. Şebekenin rütbeli subaylara ihale boyutuna göre adam başı bin ile 20 bin lira arasında değişen miktarlarda rüşvet verdiği tespit edildi. Bazı subaylara rüşvet ile birlikte kadın temin ettikleri de teknik ve fiziki takibe yansıdı.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2013, 14:20
banner53
YORUM EKLE

banner39