banner39

İHL'li kızları coplatan valinin adı okuldan kaldırıldı

Bursa'da başörtüsü eylemi yapan kızları joplatan eski vali Orhan Taşanlar'ın adını taşıyan okulun adı değiştirildi

Yurt Haberleri 27.02.2014, 16:47 27.02.2014, 17:08
İHL'li kızları coplatan valinin adı okuldan kaldırıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

28 Şubat sürecinde başörtüsü eylemi yapan imam hatipli kızların joplatılması talimatıyla tepki çeken dönemin Bursa Valisi Orhan Taşanlar'ın adını taşıyan okulun adı değiştirildi. Okulun yeni adı Kızıklar Ortaokulu oldu.

Eğitim-Bir-Sen Bursa Şube Başkanı Numan Şeker, Bursa Eski Valisi Şahabettin Harput’la okul isminin değişikliği için yaptıkları görüşmeyi hatırlatarak, “Ben vali adını kaldıran vali olmam diyerek bizi reddetmişti. Ancak Valimiz Münir Karaloğlu ile bu değişiklik gerçekleştirildi, demek ki yapılabiliyormuş” dedi.

Şeker, okulun adının mahalle sakinlerinden gelen ısrar nedeniyle “Kızıklar Ortaokulu” olarak yazıldığını belirterek şunları söyledi: “28 Şubat sürecinde polisten kaçarken trafik kazası geçiren ve bir ayağını kaybeden Nilüfer İmam Hatip Lisesi öğrencisi Dilek Gürgen’in adının okula verilmesini talep edeceğiz. Bir zalimin yerine bir mazlumun adının yazılması en doğru adım olacaktır.”

Bu arada Eğitim-Bir-Sen Bursa Şubesi, 28 Şubat sürecinde başörtüsü eylemi yapan imam hatipli kızların coplatılması talimatını veren dönemin Bursa Valisi Orhan Taşanlar’ın adının verildiği ortaokulun isminin değişmesi nedeniyle bir basın açıklaması yapacak. Yarın saat 10.00’da Değirmen önü mahallesindeki okulun önünde gerçekleştireceği basın açıklamasında isim değişikliği için verilen mücadele anlatılacak.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?