İlk toplu taşıma teleferiği hizmete giriyor

Ankara'da Şentepe’yi Yenimahalle merkeze bağlayacak teleferik projesinin ilk etabı bitmek üzere... Teleferiğin mahalli seçimlerden önce hizmete gireceği belirtiliyor

İlk toplu taşıma teleferiği hizmete giriyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ankara'nın Yenimahalle ilçesi yeni bir baharda toplu taşıma amaçlı ilk teleferik ile tanışacak. Büyükşehir Belediyesi, Şentepe’yi Yenimahalle merkeze bağlayacak teleferik projesinin ilk etabını hızlı bir şekilde sürdürüyor.

Teleferiğin ilk etabının yerel seçimlerden önce Şentepelilerin hizmetine sunulacağını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Teleferiğimizin açılışını inşallah Mart ayında yapacağız. Kabinler sürekli çalışacağı için de hemşehrilerimizin rahat rahat merkeze inmesi için ücretsiz olmasına karar verdik.” dedi.
Yeni metrolar için gün sayan Başkent’te, ardı ardına yapımına başlanan ve hizmete açılan yeni yollar ile trafik rahatlatılıp, yeni nesil doğalgazlı çevreci otobüsler ile toplu taşımada ilkler yaşanırken, kent içi ulaşım konforunu artıracak yepyeni bir proje daha hızla yol alıyor. Türkiye’nin toplu taşıma amaçlı ilk teleferiği Antenler Bölgesi ile Yenimahalle Metro durağı arasında adım adım yükseliyor.

Yenimahalle–Şentepe teleferik hattının 2 etaptan oluştuğunu, seçimden önce 3 istasyonlu ilk etabın hizmete açılacağını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, tek istasyonlu ikinci etabın ise yaz sezonunda tamamlanacağını bildirdi.

UCUZ, GÜVENLİ VE ÇEVRECİ

Teleferiğin en çevreci ve en güvenli ulaşım olması gibi nedenlerle cazip bir ulaşım yöntemi olduğunu söyleyen Başkan Gökçek, teleferik ile metro ve otobüs karşılaştırması da yaptı. Otobüs giderleriyle karşılaştırıldığında teleferiğin yüzde 75 daha ekonomik olduğunu kaydeden Başkan Gökçek, seferlerin aynı şartlarda yaklaşık 175 otobüsün trafiğe çıkması ile denk düştüğünü ifade etti.

Mevcut hatta eğimin ortalama yüzde 6 olması ve yer yer yüzde 20’lere çıkması nedeniyle metro yapımının mümkün olmadığını da vurgulayan Başkan Gökçek, ayrıca 267 metre metro fiyatına 3 bin 257 metre teleferik hattı döşendiğine dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2014, 11:16
banner53
YORUM EKLE

banner39