İmam Hatip öğrencileri yurduna saldırı

PKK militanları Şırnak'a bağlı Cizre ilçesinde imam hatip lisesi öğrencilerinin kaldığı özel yurdu yakmaya kalkıştı

Yurt Haberleri 27.05.2011, 22:47 28.05.2011, 09:26
İmam Hatip öğrencileri yurduna saldırı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yurda molotof kokteylleriyle saldıran gözü dönmüş grup, 3 öğrencinin yanarak yaralanmasına yol açtı. Yangın çevreden yetişen vatandaşlar tarafından söndürüldü. Vücutlarında ağır yanıklar oluşan 3 öğrenci, çevredeki vatandaşlar tarafından Cizre Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

İdil Caddesi’nde izinsiz gösteri yapan yaklaşık 60 kişilik bir grup, daha sonra imam hatip öğrencilerinin kaldığı Özel Ufuk Erkek Öğrenci Yurdu'na molotof kokteyli, havai fişek ve taşlarla saldırıda bulundu. Saat 17.00 sularında gerçekleşen saldırı sırasında orta öğretim yurdunda bulunan 3 öğrenci, çıkan yangın sebebiyle yaralandı. Bir öğrencinin kolu, bir çocuğun yüzü, diğer bir öğrencinin ise bütün vücudu yandı. Hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan öğrencilerden birinin durumu ciddiyetini koruyor.

Saldırı sırasında yolu trafiğe kapatmaya çalışan gruba, polis, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Binada maddi hasar meydana gelirken öğrencilerin idmanına çevreden gelen vatandaşlar yerişti. Bölgeye gelen güvenlik güçleri olay yerinde geniş güvenlik önlemleri alarak incelemelerde bulundu. Olayın ardından yurtta incelemelerde bulunan Cizre Emniyet Müdürü Aydın Akkoca, "Yaklaşık 50-60 kişilik bir grubun saldırıyı yaptığı belirlendi. Çocuk yurduna molotoflarla, havai fişeklerle saldıranları en kısa sürede yakalayacağız." dedi.

Emniyet müdürü Akkoca ile görüşen bir grup esnaf, can güvenliklerinin kalmadığını belirterek, güvenlik önlemlerinin artırılmasını talep etti. Olayı nefretle kınadığını ifade eden Akkoca, saldırganları yakalamak için çalışmalara başlandığını söyledi.

Yaklaşık 50 öğrencinin kaldığı yurda 2 hafta önce yine taşlı saldırıda bulunulmuştu. PKK'lılar, geçtiğimiz günlerde de Mardin’in Dargeçit ilçesinde kadınların açtığı kermese saldırmıştı. Kadınlara taş ve molotof kokteyli atan saldırganlar kermesi ateşe vermeye kalkışmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?