İmam-Hatipliler Mısır için yürüdü

İstanbul'da günlerdir devam eden Mısır'a destek gösterilerine bugün bir yenisi eklendi. İmam-Hatipli öğrenciler Mısır halkına destek için yürüdü

İmam-Hatipliler Mısır için yürüdü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul İmam Hatip Lisesi öncülüğünde bir araya gelen öğrenciler, Suriye ve Mısır halklarıyla dayanışmak amacıyla Fatih Camisi'nden Saraçhane Parkı'na yürüdü. Fatin Camii'nin avlusunda toplanan İstanbul İmam Hatip Lisesi Öğrenci Meclisi üyeleri, Mısır'da ve Suriye'de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Namazın ardından yürüyüşe geçen grup, "İhvan üzülme imam hatip nesli seninle", "İslam ümmeti kabul etmez zilleti" yazılı pankartlar ile "Demokrasi demokrasi dediniz, ümmetin kanını emdiniz", "Suriye'de Mısır'da direnişe bin selam", "Darbeci firavunlar döktükleri kanda boğulacak" yazılı dövizler açtı.

Grup, "Müslüman kardeşler omuz omuza" sloganı eşliğinde Fevzi Paşa Caddesi'nden Saraçhane Parkı'na yürüdü.

Parkta toplanan imam hatipli öğrenciler adına konuşan İstanbul İmam Hatip Lisesi Öğrenci Konseyi Başkanı Nurettin Aydın, "İmam hatip nesli olarak Filistin'de özgürce bir cuma namazı kılmak sonrasında da bütün İslam coğrafyalarındaki zincirleri kırarak, Allah'ın ayetlerini yaşamak istiyoruz" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'na seslenen Aydın, "Şu an İstanbul Büyükşehir Belediyesi binası karşısındayız ve başkanımıza sesleniyoruz. Mısır'ın İstanbul Başkonsolosluğu önündeki caddenin isminin Esma el-Bilteci, içinde bulunduğumuz meydanın isminin de Adeviyye Özgürlük Meydanı olarak değiştirilmesini istiyoruz. Bu değişiklikler için İstanbul'da bulunan İmam Hatip Lisesi öğrencileri olarak imza kampanyası başlattık" diye konuştu.

OTURMA EYLEMİ

Suriye Platformu üyesi Yaser Emre İnci, "Amerika'nın diğer İslam coğrafyalarına el uzattığı gibi Suriye'ye de el uzatmaması için ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde yarından itibaren 4 gün 4 gece oturma eylemi yapacağız. Tüm Mülümanların destek vermesini bekliyoruz" dedi.

Katılımcılar, duanın ardından tekbir getirerek dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 16:52
banner53
YORUM EKLE

banner39