İntihar ettiği iddia edilen askerin ailesi AYM'ye başvurdu

Tunceli'de nöbet sırasında intihar ettiği iddia edilen askerin ailesi Anayasa Mahkemesine başvurdu

İntihar ettiği iddia edilen askerin ailesi AYM'ye başvurdu

Tunceli'nin Hozat ilçesine bağlı Sarıtaş Jandarma Karakolu'nda askerlik görevini yaparken 5 Ekim 2009 tarihinde nöbette intihar ettiği iddia edilen er Murat Oktay Can'ın ailesi, Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Murat Oktay Can'ın babası Oktay Can, 2011 yılında "100 bin liralık maddi ve manevi tazminat istemi" ile açtıkları davaya ilişkin mahkemenin, üslerin ve Milli Savunma Bakanlığının kısmen kusurlu olduğuna kanaat getirerek kendilerine 6 bin 500 lira maddi ve manevi tazminat ödemesine karar verdiğini hatırlattı.

Bu karara itiraz ederek Askeri Yüksek İdare Mahkemesine başvurduklarını anlatan Can, 2. Daire Başkanlığının ret cevabı verdiğini, bu doğrultuda Anayasa Mahkemesine başvurduklarını belirtti.

Mahkemenin, oğlunun görev yaptığı yerde komutanların kusurlu olduğu ile ilgili deliller üzerine gitmediğini ileri süren Can, "Derdimiz tazminat miktarı değil, asıl suçluların yargılanmasıdır. Ortada oğlumun dayak yediği, şiddet gördüğü ile ilgili deliller olmasına karşın hiçbir komutan ceza almadı. Adaletli bir yargılama ve çürük elmaların ayıklanmasını istiyoruz" dedi.

Oktay Can, bu yargılama sürecinin askerlik görevini yaparken şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçen olaylara da ışık tutacağını ifade etti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2013, 14:43
banner53
YORUM EKLE

banner39