Irkçılığı eleştiren öğretmene dava açıldı

Edirne'de öğrencilerine ırka dayalı bir üstünlüğün olamayacağını anlatan öğretmen hakında dava açıldı

Irkçılığı eleştiren öğretmene dava açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Edirne’de bir öğretmen, öğrencilerine insanların birbirlerine ırklarından ya da kökenlerinden ötürü üstünlük taslamaması gerektiğini söylediği için önce başka bir ilçeye tayin edildi, ardından Mustafa Kemal’e hakaret ettiği iddiasıyla hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı.

Edirne 75. Yıl İlköğretim Okulu öğretmeni Ahmet Anık, geçtiğimiz eğitim döneminde sınıfta bir öğrencinin bir başka öğrenciyi aşağılayan tavırları üzerine insanların birbirlerine ırklarından ya da kökenlerinden ötürü üstünlük taslamaması gerektiğini ve herkesin Allah karşısında eşit olduğunu söyleyerek nasihat etti.

Bu sırada bazı öğrencilerin “Ne mutlu Türküm diyene” sözünü hatırlatması üzerine Anık, Türklük, Kürtlük ya da bir başka ırk üzerinden övünmenin ya da yerinmenin cahilce bir anlayış olduğunu belirtti ve Kemalizm’in de ırkçı öğeler barındırdığını savundu.

Anık’ın bu sözleri bazı öğretmen ve öğrenci velilerinin çabası ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin girişimleri ile medyaya taşındı. Şikayetler üzerine olayı soruşturma gereği duyan Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü önce öğretmenin görev yerini değiştirdi ve Ahmet Anık'ı Uzunköprü İlçesine atadı.

Edirne 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açılan Anık, Mustafa Kemal’in manevi şahsını tahkirle suçlanıyor.

Anık’ın yargılanmasına 19 Kasım’da başlanacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 14:49
banner53
YORUM EKLE

banner39