banner15

İshak Paşa Camii 100 yıl sonra ibadete açıldı

Ağrı'da İshak Paşa Sarayı içinde yer alan cami 100 yıl sonra ibadete açıldı

İshak Paşa Camii 100 yıl sonra ibadete açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki 231 yıllık İshak Paşa Sarayı'nın camisi, yaklaşık bir asır sonra yeniden ibadete açıldı.

Osmanlı İmparatorluğu döneminin 18. yüzyıl en etkileyici mimari örneklerinden biri olan İshak Paşa Sarayı'nın bünyesinde yer alan aynı adlı cami, sarayda sürdürülen restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından Ağrı Valiliği'nin koordinasyonunda yürütülen çalışmalarla yeniden ibadete açıldı.

İshak Paşa Sarayı'nın ikinci avlusunun karşısında bulunan İshak Paşa Sarayı Camisi'nin açılışı, Ağrı Valisi Musa Işın, Doğubayazıt Kaymakamı Ulaş Akhan, kurum müdürleri, din adamları ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla yapıldı. 

Yaklaşık bir asır sonra cuma selası ve ezan okunmasıyla müminlerin ibadetine açılan camide, açılış dolayısıyla mevlit okutuldu ve Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı. 

Ağrı Valisi Işın, açılışın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, iki asırlık saray camisinin yeniden ibadete açılmasından mutluluk duyduğunu ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 17:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer
Ömer - 4 yıl Önce

Restorasyon diye birkez daha bir tarihi eseri berbat ettiler. 230 yildir duran bu kervansarayin mimarisini hangi mantikla modern PVC mimarisiyle birlestirildi?

banner39

banner36

banner37

banner35