banner15

İstanbul Boğazı'nda kaçak yapı operasyonu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bodrum'dan sonra İstanbul Boğazı'ndaki yapılanmayı da mercek altına aldı. Gece kulüpleri ve villalar uydu fotoğraflarıyla inceleniyor. Kaçak binalar ya yıkılacak ya da yüklü para cezaları kesilecek

İstanbul Boğazı'nda kaçak yapı operasyonu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bodrum'daki kaçak yapıların peşine düşen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şimdi de İstanbul Boğazı'nı mercek altına aldı. Uydu üzerinden yapılan çalışmada ilk olarak sosyetik gece kulüpleri ve villalar denetim altına alındı. Boğaz'daki ünlü eğlence mekânı Reina da denetimlere takıldı.

İstanbul Boğazı'nda, Boğaziçi Ön Görünümü'ne aykırı yapılaşmaların tespiti için inceleme başlatan Bakanlık yetkilileri, Boğaz'daki yapıların imar planları kararlarına aykırı olup olmadığını araştırıyor.

Bölgedeki yapıların inşaat alanları, yükseklikleri ile kullanım fonksiyonları da incelenecek. İstanbul Boğazı'ndaki kaçak yapıları tespit etmek için uydu görüntüleri üzerinden çalışma yürütülüyor.

Eski fotoğraflarla uydu fotoğraflarının uyuşmadığı noktaları işaretleyen yetkililer, Bakan Erdoğan Bayraktar'a sunmak üzere rapor hazırlıyor. Bakanlığın, Çanakkale şeridinde, Balıkesir'in Ayvalık sahillerinde ve Samsun'a kadar olan sahil şeridinde de incelemeleri sürüyor.

REYNA DA YIKILABİLİR

Sabah'ın haberine göre, yapılan denetimler sırasında İstanbul Boğazı'ndaki "eğlence" mekânlardan Reina'nın imar planında açık yüzme havuzu şeklinde yer aldığı tespit edildi. Mekânda kanuna aykırılık tespit edilirse yıkım kararı dahi gündeme gelebilir. Boğaziçi Öngörünüm Kanunu'na aykırı olduğu tespit edilen bu yapıların ya yıkılacağı ya da yüklü miktarda para cezasına çarptırılacağı öğrenildi. Kıyılardaki kaçak yapıları tespit eden Bakanlık, bundan sonra inşa edilecek yapıların imara aykırı olmasını engellemek için de önlemini aldı. İmar Kanunu Taslağı'na eklenen bir maddeyle, kıyıda ve sahil şeridinde yapılacak yapılara ait projenin yakın çevresini kapsayacak silueti önceden değerlendirilecek. Değerlendirme işlemini de illerde kurulacak 'Estetik Komisyonları' yapacak ve bu zorunlu olacak.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2013, 11:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48