İstanbul için kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul için kuvvetli yağış uyarısı yaptı.

İstanbul için kuvvetli yağış uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Meteoroloji'den yapılan açıkmada "İstanbul Anadolu yakasında Şile, Ümraniye, Pendik, Kartal, Tuzla çevreleri ile Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde gök gürültülü kuvvetli yağış beklendiğinden yetkililerin ve vatandaşların yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir." denildi.

ŞİLE'DE HORTUM KORKUTTU

ŞİLE'de sabah saatlerinde oluşan hortum çevrede bulunanlara korkulu dakikalar yaşattı. Balıkçı limanının sırtlarında saat 10.00 sıralarında iki ayrı koldan başlayan daha sonra birleşen hortum büyüyerek denize doğru ilerledi.  6 dakika süren hortum çevrede vatandaşlar tarafındandan da izlenirken daha sonra deniz üzerinde etkisini kaybetti.

-HAVA DURUMU

Yağışlar, Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş'ın batı ilçeleri ve Hatay'ın kıyı kesimlerinde etkili olacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş'ın batı ilçeleri, Hatay'ın kıyı kesimlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Karadeniz kıyı kesimi ile Sakarya çevrelerinde kuvvetli olacak yağışların; Sabah saatlerinden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu'nun kıyı ilçeleri ile Sinop'un batı kıyılarında, öğleden sonra Trabzon'un doğu ilçeleri, Rize ile Artvin'in kıyı ilçelerinde şiddetli ve yer yer aşırı olacağı, akşam saatlerinden sonra Osmaniye çevreleri ile Adana'nın doğu ilçeleri, Kahramanmaraş'ın batı kesimleri ve Hatay'ın kıyı ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı, yurdun kuzeybatı kesimlerinde hissedilir derecede (3 ila 8 derece) azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar ise genellikle kuzey ve kuzeybatı, Akdeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, kuzey iç ve batı bölgelerde kuvvetli olarak, Batı ve Orta Karadenizde fırtına şeklinde esecek.

KUVVETLİ YAĞIŞ

Meteoroloji, Karadeniz kıyı kesimi ile Sakarya çevrelerinde kuvvetli olacak yağışların; sabah saatlerinden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu'nun kıyı ilçeleri ile Sinop'un batı kıyılarında, öğleden sonra Trabzon'un doğu ilçeleri, Rize ile Artvin'in kıyı ilçelerinde şiddetli ve yer yer aşırı olacağını, akşam saatlerinden sonra ise Osmaniye çevreleri, Adana'nın doğu ilçeleri, Kahramanmaraş'ın batı kesimleri ve Hatay'ın kıyı ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olmasının tahmin edildiğine dikkat çekerken, sel, su baskını, taşkın tehlikesi, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi n yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli olmaları gerekmektiğini duyurdu.

-KUVVETLİ RÜZGAR-

Rüzgarın ülke genelinde genellikle kuzeybatı, Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda güneybatı yönlerden kuvvetli, Batı ve Orta Karadeniz'de fırtına şeklinde esmesi beklendiğine işaret eden Meteoroloji ayrıca yaşanacak olumsuz şartlara karşı denizciler ve balıkçılar başta olmak üzere vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaları yönünde uyardı.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

İSTANBUL: Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı. (25)

ANKARA: Az bulutlu zamanla Parçalı bulutlu, kuzey ve batı çevreleri ile öğleden sonra il geneli sağanak yağışlı. (22)

İZMİR: Az bulutlu ve açık. (28)

ADANA: Az bulutlu zamanla Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı gececek. Yağışların akşam saatlerinden sonra doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.(33)

ANTALYA: Az bulutlu ve açık. (35)

SAMSUN: Parçalı yer yer çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı gececek. Yağışların sabah saatlerinden itibaren batısında, öğleden sonra doğu ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. (24)

ERZURUM: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. (26)

DİYARBAKIR: Az bulutlu ve açık.(36)

-BÖLGELERDE HAVA DURUMU-

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusunun sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların sabah saatlerinden itibaren Sakarya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

EGE: Az bulutlu ve açık.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, doğusu parçalı ve çok bulutlu, Adana, Osmaniye, Hatay'ın kıyı kesimleri ve Kahramanmaraş'ın batı ilçeleri sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların akşam saatlerinden sonra Osmaniye çevreleri, Adana'nın doğu ilçeleri, Kahramanmaraş'ın batı kesimleri ve Hatay'ın kıyı ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık, kuzey kesimleri parçalı bulutlu, sabah saatlerinden sonra kuzeybatı kesimlerinin sağanak yağışl.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; sabah saatlerinden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu'nun kıyı ilçeleri ile Sinop'un batı çevrelerinde şiddetli ve yer yer aşırı  olacağı öngörülüyor.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı, kıyıları yer yer çok bulutlu, sabah saatlerinden itibaren Orta karadeniz ile Giresun çevreleri, öğle saatlerinden sonra bölge genelinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarında yer yer kuvvetli olması beklenen yağışların öğleden sonra Trabzon'un doğu ilçeleri, Rize ile Artvin'in kıyı ilçelerinde şiddetli ve yer yer aşırı  olacağı tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla kuzeyi parçalı çok bulutlu ve sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 12:12
banner53
YORUM EKLE

banner39