İstanbul Mali Şube'ye giren kişi kamerada

17 Aralık soruşturmalarından sonra İstanbul Mali Şube'ye hırsız girdiği yönündeki iddialar üzerine başlatılan soruşturmada, görevden uzaklaştırılan polislerden birinin içeri girdiği ortaya çıktı

İstanbul Mali Şube'ye giren kişi kamerada

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Emniyeti'nde 17 Aralık operasyonlarının ardından başlatılan soruşturma kapsamında, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yakup Saygılı'nın da dahil olduğu 10 rütbeli polis açığa alındı. Görevden alınan polislerle ilgili polis başmüfettişlerinin yürüttüğü soruşturmalardan biri, ilginç bir planı ortaya çıkardı.

Belge ve bilgi silmenin yanı sıra, gizli belge ve bilgileri internet ortamına sızdırmak iddiasıyla görevden el çektirilen, önceki gün de açığa alınan Yakup Saygılı'nın başında bulunduğu Mali Suçlarla Mücadele ekipleri, aralarında bakan çocuklarının da bulunduğu çok sayıda şahsı 17 Aralık sabahı rüşvet suçlamasıyla gözaltına aldı. Ancak operasyonun hukuki zeminlere oturmaması ve üstlerden habersiz yapılması nedeniyle Saygılı ve ekibi görevden el çektirildi.

Sabah'ın haberine göre, görev yerleri ilçelere kaydırılan polisler, izin ve rapor alıp bekleyişe geçti. Bu polislere, "Sabredin, 25 Aralık'ta görev yerlerinize döneceksiniz, operasyon belgelerine sahip çıkın" talimatı verildiği iddia ediliyor. İddiaya göre bu talimat doğrultusunda, tayinleri çıkmasına rağmen mali şubeden ilişikleri hemen kesilemeyen polisler, 23 ile 24 Aralık akşamı teknik büroda bulunan operasyonel bilgi ve belgeleri sildirip bekleyişe geçti.

"MALİ ŞUBE'YE HIRSIZ GİRDİ" İDDİASI

Olaydan sonrak gün bazı gazetelerde, "Mali Şube'ye hırsız girdi. Mali Şube soyuldu" şeklinde haberler yaptırıldı. Bu haberlerin ardından devreye giren polis başmüfettişleri, soruşturma başlatıp Mali Şube Müdürlüğü'nün teknik bürosunda bulunan 2 bilgisayardaki verilerin silindiğini ve soket giriş yerlerinin zorlandığını tespit etti. Bilgi silme ve çalma olayının gerçekleştirildiğini netleştiren müfettişler, olayın bir hırsız tarafından mı, yoksa şube içindeki unsurlar tarafından mı yapıldığını belirlemek için şube içerisinde bulunan ve teknik büronun kapısını gören güvenlik kamerasının kayıtlarını incelemeye aldı.

NEDEN GİRDİĞİNİ AÇIKLAYAMADI

Hem bilgisayarlar, hem de güvenlik kameraları üzerinde yapılan incelemeler neticesinde, bilgisayardaki silme işleminin tarihini ve saatini bilişim uzmanı polislerin yardımıyla tespit edildi. Silme işleminin gerçekleştiği tarih ve saatte teknik büroya giriş yapan kişinin, görevden el çektirilip ilçeye kaydırılan başkomiser Emre C. olduğu belirlendi. Tespitin ardından soruşturmayı derinleştiren müfettişlerin ifadesine başvurdukları başkomiser Emre C.'nin silme işlemini reddettiği ancak kamera kayıtları kendisine gösterilince, belirtilen tarih ve saatte büroya girdiğini kabul ettiği fakat görev yeri değişmesine rağmen neden büroya o saatte giriş yaptığına dair açıklama getiremediği öğrenildi. Müfettişlerin soruşturması devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 11:24
banner53
YORUM EKLE

banner39