banner39

İstanbul Valisi'nden Gezi özeleştirisi

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Gezi Parkı eylemleri sırasında ‘süreci iyi yönetemedik’ diyerek özeleştirde bulundu

Yurt Haberleri 28.04.2014, 10:16 28.04.2014, 11:11
İstanbul Valisi'nden Gezi özeleştirisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Gezi Parkı protestolarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Vali Mutlu, hem yanlış analışmaların olduğunu hem de devlet olarak süreci iyi yönetemediklerini söyleyerek özeleştiride bulundu.

CNN Türk’te dün soruları cevaplayan Vali Mutlu, "15 ağacın yer değiştirmesi yapılırken bunu yanlış anlaşılması sonrası oluşturulan algı ve bunu arkasına toplanmış olan çevreci grupların samimi toplanmalarının maalesef tarafımızdan çok da iyi yönetilememiş olması nedeniyle belki bu noktaya gelmeyebilirdi." dedi.

Vali Mutlu şöyle devam etti: Gezi Parkı sürecinde toplum olarak üzüntüler yaşadık. İnsanlarımızdan yaralananlar oldu. Yaralanan bir çocuğu Berkin Elvan’ı kısa bir süre önce kaybettik. Olaylar sırasında farklı şehirlerimizde hayatını kaybeden insanlarımız oldu. Bunlar hiçbirimizin istemediği hadiselerdir. Bunlardan hepimizin özeleştiri noktasında istifade etmesi toplumsal hafızanın güçlü tutulması bakımından önem arz ediyor. Olayların başlangıcına gidip tahlil yapmakta fayda var. 15 ağacın yer değiştirmesi yapılırken bunu yanlış anlaşılması sonrası oluşturulan algı ve bunu arkasına toplanmış olan çevreci grupların samimi toplanmalarının maalesef tarafımızdan çok da iyi yönetilememiş olması nedeniyle belki bu noktaya gelmeyebilirdi.

Diyaloğun önemine de vurgu yapan İstanbul Valisi Mutlu,"Hadisenin süratle enforme edilerek izah edilmesi yararlı olabilirdi. Samimi grupların üzerine farklı yaklaşılması da olayları biraz tetikleri, işte çadırların yakılması gibi olaylar. Bütün bunlar ciddi bir tepkiye dönüştü. Gezi Parkı’nı ilk bir iki günü ve sonrası olarak ayırarak tahlil etmek gerekir. Bu bir tecrübedir. Gezi olaylarının bu noktaya gelebileceğini öngöremedik. Diyalog süreçlerini bundan sonraki bütün hadiselerde çok canlı çok dinamik yürütmek gerektiğinin farkındayız." diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?