banner39

İstanbul'a bin 500 otobüs daha gelecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bin 500 otobüsün daha İstanbul trafiğine kademeli olarak dahil oacağını söyledi

Yurt Haberleri 22.06.2012, 16:37 22.06.2012, 16:37
İstanbul'a bin 500 otobüs daha gelecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul trafiğine 100 yeni İETT otobüsü daha dahil oldu.

Yeni otobüslerin hizmete alım töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bin 500 otobüsün kademeli olarak vatandaşın hizmetine sunulacağını söyledi. Topbaş, sarı renkteki otobüslerin, engelli ve yaşlı vatandaşlar için ideal olduğunun altını çizdi.

İETT otobüslerini yenileme projesi kapsamında, Feshane'de gerçekleştirilen törenle 100 yeni otobüs daha hizmete sunuldu. Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, İETT çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Sarı renkli yeni otobüsler basın mensuplarına gösterildikten sonra konuşma yapan Kadir Topbaş, bin 500 yeni otobüsün proje kapsamında İETT'nin hizmetine verileceğini belirtti. İlk etapta 100 otobüsün trafiğe çıkacağını ifade eden Topbaş, "Göreve geldiğimiz günden bu güne kadar 52 milyar lira yatırım yaptık. Bütçemizin önemli bir kısmını ulaşıma ayırdık. Metrolarla ilgili yaptığımız yatırımların toplamı da 10 milyar lira civarında ve yatırımlar devam ediyor. Yeni bir alım modeli gerçekleştirdik. Bu model bakım ve kullanım maliyetlerimizi asgariye çekecek. 2023 misyonu ile İstanbullulara layık olmaya çalışacağız." dedi.

Rio'daki tolantıda, katılımcı belediye başkanlarının İstanbul hakkındaki düşüncelerinden bahseden Topbaş, belediye başkanlarının İstanbul'un ulaşım hizmetlerinden övgüyle söz ettiğini anlattı. Topbaş, "Geldiğimiz noktayı İstanbullular da çok iyi biliyor. Lastik tekerlekli araçlardaki kullanım oranı yüzde 87'lerden yüzde 80'ler civarına indi. Niyetimiz bu oranı 60'lara indirmek ve hatta aşağılara çekmek. Bu nedenle diğer sistemleri raylı sistemlere yatırımı ön plana çektiğimiz ifade etmek istiyorum. Ama İETT hizmetlerini de daha da geliştirmek ve büyüyen bu şehirde çok daha konforlu hizmet vermeye çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

METROBÜS GÜZERGAHINDA YENİ DÜZENLEME GEREKLİ

Metrobüse olan talebin beklentilerin çok üzerinde olduğunu vurgulayan Topbaş, "Metrobüse talebin 300-400 bin olacağını düşündük ama bugün günlük 700 bin bin kişi civarına geldi. Metrobüs hattında yeni düzenlemeler nasıl olur onu konuşuyoruz." ifadelerini kullandı. Halk otobüslerinin de standartlarını yükselteceğini belirten Topbaş, "Kısa süre sonra halk otobüslerimiz de engelli ve yaşlı vatandaşların rahatlıkla kullanabileceği standartlara kavuşacak." dedi.

Topbaş, hedeflerinin İstanbul'un en yoğun saatlerinde bile vatandaşların sıkıntı çekmeden yolculuk yapmasını sağlamak olduğunu aktardı.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?