banner39

İstanbul'a su sağlayan iki baraj doldu

İstanbul'a içme suyu sağlayan Pabuçdere ve Kazandere barajları son 10 gündür Kırklareli’ne yağan yağışlarla birlikte yüzde yüzlük doluluk oranına yaklaştı

Yurt Haberleri 11.06.2014, 12:33 11.06.2014, 14:13
İstanbul'a su sağlayan iki baraj doldu

İstanbul'a su sağlayan Pabuçdere ve Kazandere barajları, havaların yağışlı geçmesinin ardından yüzde yüzlük doluluk oranına yaklaştı.

Pabuçdere ve Kazandere barajları, kurak geçen kış mevsimi boyunca alarm verdi. Kış aylarında havaların kurak geçmesi ve bölgenin yağış almamasından dolayı kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalan barajlar yağan yağışlarla birlikte doldu.

İstanbul’un en önemli su kaynaklarından olan Pabuçdere ve Kazandere barajları son 10 gündür Kırklareli’ne yağan yağışlarla birlikte yüzde yüzlük doluluk oranına yaklaştı. Haziran ayının başından itibaren Kırklareli’de etkili olan yağışlar barajları doldururken, uzmanlar, barajların durumlarının iyi olduğunu ve İstanbul’un herhangi bir su sıkıntısı yaşamayacağını belirtti.

Kış mevsiminin kurak ve yağışsız geçmesinden dolayı barajların kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını dile getiren Çağlar Okyay isimli vatandaş, "Kış mevsiminin kurak ve yağışsız geçmesinden dolayı barajlarda gözle görülecek şekilde azalma meydana gelmişti. Yaz mevsiminin gelmesi ve yağışların artması ile birlikte barajlar tekrar doluluk oranlarının en üst seviyesine ulaştı. İstanbul’un su sıkıntısı çekeceğinin düşünmüyorum. Çünkü baraj gayet iyi, dolu ve yağışların daha da devam edeceğini öğrendik. Barajlar daha da dolar bence" dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre yağışların hafta boyunca devam edeceği öğrenildi.

İSTANBUL'DAKİ BARAJLAR HALA BOŞ

İSKİ verilerine göre ise son bir haftada artan yağışa karşın İstanbul’da barajlarda doluluk oranı düştü. Doluluk oranı geçen hafta 27.77 idi. Dün Sabah 26.71, yoğun yağışlara rağmen bu sabah 26.62 olarak ölçüldü.

Uzmanlara göre yağışın faydalı olması için yavaş ve uzun sürmesi gerekli.

İstanbul’da son bir haftada etkisini artıran yaz yağmurları barajların dolacağı beklentisi yaratsa da rakamlar bunun tam tersine işaret ediyor.
 
27 Mayıs’ta yüzde 27.77 olan barajlardaki doluluk oranı, 3 Haziran’da yüzde 26.62’ye düştü.
 
2013 Haziran ayında İstanbul barajlarında doluluk yüzde 84.96, 2012’de ise yüzde 89.56’ydı.
 
Şu anda barajlarda 231 milyon 235 bin metreküp su var. Geçtiğimiz hafta İstanbul barajlarındaki su, 241 milyon 222 bin metreküptü.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (1)
hacı yatmaz 7 yıl önce
http://www.iski.gov.tr/web/statik.aspx?KID=1000717 bu linkten 11 haziran itibari ile barajların doluluk oranını öğrenebilirsiniz.İSKİ'nin resmi verileri haberinizi doğrulamıyor
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?