banner39

İstanbul'a yeni yat limanı yapılıyor

Avrupa yakasında temalı eğlence parkı ve alışveriş merkezi Vialand'ı inşa eden grup, bu kez Tuzla sahilinde, içinde su oyunları eğlence parkının da yer alacağı 850 yat kapasiteli yeni bir marina projesini yapıyor

Yurt Haberleri 09.08.2013, 09:10 09.08.2013, 09:14
İstanbul'a yeni yat limanı yapılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'un sahil ilçelerinden Tuzla'ya 250 milyon dolarlık yatırımla yeni bir marina kuruluyor. Marina arazisinin yüzde 25'i İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne, yüzde 75'i Tuzla Belediyesi'ne ait. Zaman'ın haberine göre 18 ay sonra tamamlanacak marinanın yatırım maliyeti 250 milyon dolar. Proje ile Tuzla'nın yılda 25 milyon ziyaretçi ağırlaması bekleniyor. 120 milyon 750 bin liraya 30 yıllığına Via Properties'e kiralanarak kullanım hakkı verilen projede, 850 yat kapasitesine sahip marina, alışveriş merkezi, 5 yıldızlı lüks otel ve su oyunları eğlence parkı yer alacak. 2 bin kişiye istihdam sağlayacak proje, gökyüzünden bakıldığında çupra balığı şeklinde gözükecek.

Yap-işlet-devret modeli ile hazırlanan Tuzla Marina projesi, Via Properties tarafından 2015'te tamamlanacak. 4 ay önce yapımına başlanan proje için ruhsat almak 3 yıl sürdü. İçinde ilkleri barındıran projeye başlamak için 17 bakanlıktan 150 imza alındı. Tuzla Belediyesi, işletmeci firmadan aylık 4 milyon lira kira bedeli alacak.

Marina projesinin bölgenin gelişmesi ve ilçenin cazibe merkezi olması açısından önemli olduğunu vurgulayan Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, "Marina Tuzla sadece Tuzla içinde lokal bir proje olmanın çok ötesinde İstanbul ve Türkiye için önem taşıyor. Yüz binlerce yabancı turisti bölgeye çekecek projeyi 2015'te tamamlamayı planlıyoruz. Tuzla, bu marinayla 320 bin metrekarelik sahil şeridine kavuşacak." dedi.

520 dönüm üzerine inşa edilen Tuzla Marina, Türkiye'nin en büyük temalı parklarından biri olan su eğlence parkını da bünyesinde barındıracak. Su parkının Balkanlar ve Yunanistan başta olmak üzere Avrupa'dan da çok sayıda ziyaretçi çekmesi bekleniyor. Marinada seyir terasları, kafe ve restoranlar, parklar, çocuk oyun alanları, açık spor sahaları, yürüyüş yolları, gösteri alanları, meydanlar bulunuyor. Bunun yanı sıra dev proje 820 yat kapasitesi, 180 bin metrekare kara alanı, 180 bin metrekare deniz alanı, 40 bin metrekare plaj, denizcilik müzesi ve rekreasyon alanını kapsıyor.

Tuzla Marina'ya ulaşımın da kolay olacağını belirten Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Özcan, "Sabiha Gökçen Havalimanı Tuzla Marina'ya bize çok yakın oraya metro ile ulaşım sağlanabiliyor. Marmaray'ın Tuzla istasyonu var. Otobüs hatları zaten çalışır durumda. Bunun dışında İDO'nun Tuzla istasyonu yeterli yolcu sayısı olunca çalışır hale gelecek." dedi.

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?