banner15

İstanbul'da bir günde 1 aylık yağmur yağdı

İstanbul'a bir günde düşen yağış, normal şartlarda Ağustos ayı ortalamasının yarısını buldu.

İstanbul'da bir günde 1 aylık yağmur yağdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başta İstanbul, Kocaeli ve Bursa olmak üzere Marmara ve Batı Karadeniz'de etkili olan sağanak yağış, Ramazan ayında sıcaktan bunalanları serinletti.

İstanbul'da akşam saatlerinde başlayan sağanak, trafiği olumsuz etkiledi. Sağanak yağmur özellikle Avrupa yakasındaki ilçelerde etkili oldu. Sıcaklıklarda da 7 derecelik düşüş yaşandı.

Sabah işe gitmek için evden çıkanlar, otobüs duraklarına ve köprü altlarına sığındı. Bazı vatandaşlar kafalarını, bulduğu poşet ya da gazetelerle kapatmaya çalışırken bazıları da seyyar satıcılardan şemsiye satın aldı. Bir anda adeta bardaktan boşanırcasına yağan yağmur, Taksim'e gelenleri hazırlıksız yakaladı. Yağmurun şiddetini artırdığı dakikalarda turistlerin, ellerindeki şemsiyelere rağmen, kapalı alanlara koştuğu gözlendi. Bazı vatandaşlar ise sağanak yağış altında çaresizce yürümeyi tercih etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), kent genelinde etkili olan şiddetli yağış sebebiyle oluşan su birikintisi ve su baskınlarına karşı kritik noktalarda çok sayıda ekip bulundurdu.

Akşam tekrar başlayan yağışın iftar vaktinden yarım saat önce etkisini artırması trafikte yoğunluğa yol açtı. E-5 Karayolu ile TEM Otoyolu'nda uzun araç kuyrukları oluşurken ana arterlerde de trafik sıkışıklığı yaşandı.

Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, yaptığı açıklamada, iftar saatinde yağışların etkisini artırarak devam ettiğini belirtti.

Yağışın aralıklarla devam edeceğini ifade eden Yıldırım, "Özellikle gece yağışların il genelinde kuvvetli olması bekleniyor. Su baskınlarına karşı vatandaşların temkinli olmasını istiyoruz. Yarın da aralıklarla yağış bekleniyor.

Yağışın yarın akşam saatlerine kadar sürmesini ve özellikle Anadolu yakasında daha kuvvetli olmasını bekliyoruz. Sıcaklıklar düne göre 6-8 derece azaldı" diye konuştu.

Yıldırım, hafta sonu yağış beklemediklerini, hava sıcaklığının artarak tekrar mevsim normallerine ulaşacağının tahmin edildiğini sözlerine ekledi.

İstanbul'a bir günde düşen yağış Ağustos ayı ortalamasının yarısını buldu. Şu ana kadar 13.6 kilogram yağışın düştüğü İstanbul'un Ağustos ayı yağış ortalaması 33 kg.

Dün saat 20.00 sıralarında 25 derece civarında sıcaklığın ölçüldüğü İstanbul’da bugün aynı saatteki sıcaklık 18.2 derece oldu. Gün içinde ölçülen sıcaklıklarda da çok büyük farklılıklar gözlendi. Gece yarısı 24 dereceyi gören İstanbullular sabah işlerine 17.5 derecede gitti.

Öğleden sonra saat 15.00 sıralarında yine derecelerin 23’ü gösterdiği İstanbul’da sıcaklık günün sonunda etkili yağışın başladığı saatlerde 18.2 ye kadar düştü.. Kentte bugün yaşanan sıra dışı hava koşulları aylık ortalamalarla karşılaştırıldığında ortaya çıkıyor.

İstanbul’un Ağustos ayı yağış ortalaması 33 kg. Yine aylık ortalamaya göre Ağustos ayının ortalama 5 gününü yağışlı geçiren İstanbul’a tek bir günde aylık ortalamanın yarısı kadar yağış düştü. Saat 19.00 itibari ile yoğun yağış alan semtlerdeki meteorolojik ölçüm istasyonlarında ölçülen değerler şöyle:

Beyazıt 14.6 kg
Beşiktaş Balmumcu 14 kg
Sarıyer İstinye 15.2kg
Beşiktaş Akatlar 16.4 kg

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 09:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35