İstanbul'da Mursi'ye destek yürüyüşü

Mısır Ordusu'nun Mursi'yi görevden uzaklaştırarak gerçekleştirdiği darbe çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından bugün Fatih'te protesto edildi

Yurt Haberleri 19.07.2013, 16:06 19.07.2013, 16:10
İstanbul'da Mursi'ye destek yürüyüşü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'un Fatih ilçesinde Cuma namazı sonrası yüzlerce kişi Mısır'daki darbeyi protesto etti. Fatih Camii'nden Saraçhane Parkı'na kadar yürüyen kalabalık görevden uzaklaştırılan Mursi'nin fotoğraflarını taşıdı. Grup adına konuşan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, hükümetin Mısır politikasına destek verdiklerini belirtti.

Mısır Ordusu'nun Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden uzaklaştırarak gerçekleştirdiği darbe çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından Fatih'te protesto edildi. Cuma namazı sonrası Fatih Camii avlusunda toplanan kalabalık, Saraçhane Parkı'na doğru yürüyüşe geçti. Mursi fotoğrafları taşıyan grup, 'İslami hareket engellenemez', 'Defol Sisi, seninleyiz Mursi', 'Mısır halkı yalnız değildir' ve 'Katil İsrail Mısır'dan defol' şeklinde slogan attı.

Sık sık tekbir getirerek Saraçhane Parkı'na gelen grup adına açıklamayı İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Genel Başkanı Bülent Yıldırım yaptı. Mısır Ordusu'na seslenen Bülent Yıldırım, "Meydandaki İhvan ve ona destek verenler gibi çoğunuz namaz kılıyorsunuz, Kur'an okuyorsunuz. Bu darbeyi hangi hakla yapıyorsunuz? Kim size dedi ki meşru seçilmiş bir halka karşı darbe yapın. Demek ki sadece mesele Kur'an okumak, namaz kılmak değil, küfrün tuzaklarını ve hilelerini de iyi görmektir. O nedenle küfrün hilelerini, tuzaklarını çok iyi gören meydanlardan ayrılmayan, gece gündüz orda yatan, çocuklarını o meydanlara taşıyan İhvanı Müslim ve ona destek veren herkesi tebrik ediyor ve destekliyorum." diye konuştu.

'HÜKÜMETİ TEBRİK EDİYORUM'

Hükümetin Mısır politikasına da değinen Bülent Yıldırım, "Darbeci zihniyete rağmen, bizim için önemli olan ekonomik çıkar değil, kardeşlik çıkarıdır diyen hükümeti de bu konuda tebrik ediyorum." dedi. Grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?